Başyazı, Ömer Lütfi Kanburoğlu, Dedikoduyu Önlemenin Yolu / Gossip of the Prevention Remedy
 

 

 

 

Dedikoduyu Önlemenin Yolu

 

 

Türkiye son bir yıldır dedikodu üzerine komplo teorileri üreten bir ülke haline geldi. Ortada delil olmadığı halde söylenti ve dedikodularla çalkalanıp duruyoruz.

Bazılarının “nasıl delil yok” dediklerini duyar gibiyim.

Burada “delil” kavramının ne olduğu üzerinde tartışılması gerekiyor. O dedi, bu dedi, şu gazetede yazıyor, yolda buldum v.s. tarzı söylentiler delil değil, olayı aydınlatmak için güvenlik güçlerine ipucu olabilir.

İpuçlarından yola çıkarak, birtakım vehimlerle hareket ederek kişi hak ve hürriyetlerini kısıtlamak, insanları gözaltına almak kanunen mümkün olsa bile hukuken uygun bir davranış biçimi değildir.

Eğer elinde ipucu varsa, güvenlik güçlerinin yapması gereken, takibe devam ederek suçüstü yapmaktır ama böyle yapmayıp yolda dolaşan adamı gözaltına alıp sonra da “sen burada suikast işlemek için dolaşıyorsun” derseniz bu yaklaşımınız kanunları kendi lehinize kötü niyetli olarak kullandığınız, ya da akıl hastası olduğunuz şeklinde yorumlanabilir.

Varsayalım ki, meşhur Çukurambar hadisesinde askerler hakikaten suikast veya kötü bir niyetle orada bulunuyorlardı. Eğer öyle olduğundan şüphe duyuyorsan ne diye izlemeye almıyorsun? Yolda dolaşan adamı gözaltına alırsan herhangi bir sonuç elde edemeyeceğini bir çocuk bile bildiği halde, sen bilmiyor musun?  Eğer gerçek bir ipucun varsa düş adamın peşine, olayı hukuken bütün delilleri ile tespit et ve inkar edemeyeceği şekilde yakala; ama yok, sen ne yapıyorsun?

Yolda dolaşan insanları gözaltına alıp “sen burada suikast yapmak için dolaşıyorsun” diyorsun.

Yaa, Allah aşkına ya hakikaten salaksınız, ya da herkesi salak sanıyorsunuz.

Arkadaş, millet bu tartışmalardan bezdi, ülke ekonomik krizde ve daha da önemlisi bizim içinde bulunduğumuz krizin dünya ekonomik krizi ile çok fazla bir alakası da yok. Dünyada ekonomik kriz yaşanmasa da biz bu krizi yaşayacaktık o işin tuzu biberi oldu.

Dünyada her şeyin en pahalısını kullanıyoruz ama ücretler tam tersi. İnsanlar doğal gazı olan evinde soba yakıyor. Belediyelerin halka dağıttığı sadakalar olmasa insanlar artık korkudan sokağa çıkamayacak hale gelecek, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtekârlık almış başını gidiyor. Adalet kavramının içi boşalmış, ülke can çekişiyor, can…

Durum böyleyken, ülkeyi yönetmek için talip olanların, yönetmek istedikleri kurumlarla her gün nasıl kavga ettiklerini seyretmekten bezdik. Kardeşim yönetecekseniz yönetin, yönetemeyecekseniz bırakın. Her Allahın günü dedikodu ve vehimlerinizi dinlemekten bezdik. Biz hizmet bekliyoruz. Eğer elinde delil varsa yap suçüstünü kimse kurtulamasın, yoksa vır vır, vır vır dinlemekten bezdik.

Konuşmak istiyorsanız niye dünyanın en pahalı benzinini kullandığımızı açıklayın,

Konuşmak istiyorsanız niye dünyanın en pahalı elektriğini kullandığımızı açıklayın,

Konuşmak istiyorsanız niye dünyanın en pahalı doğal gazını kullandığımızı açıklayın,

Konuşmak istiyorsanız niye dünyanın en pahalı mazotunu kullandığımızı açıklayın,

Konuşmak istiyorsanız Avrupa’da üç kuruşa satılan otomobillerin Türkiye’de niye servet fiyatına satıldığını açıklayın.

Konuşmak istiyorsanız niye dokunulmazlıkları kaldırmadığınızı açıklayın,

Konuşmak istiyorsanız hırsızlara, katillere, dolandırıcılara bu ülkede niye ceza verilmediğini açıklayın,

Konuşmak istiyorsanız millet karnını nasıl doyuracak onu açıklayın.

Kalın sağlıcakla,

 

 

omer@kanburoglu.com < 08 Ocak 2010

 

 

 

 

Gossip of the Prevention Remedy


Conspiracy theories over the last years, Turkey gossip has become a country produces. Evidence it is not clear whether the rumors and gossip with the shaking would stop.
Some of the "how does the evidence" as they say, I hear.
Where the "evidence" that the concept of what needs to be discussed on. He said that he currently writes in the newspaper, I found on the road, etc. style rumors of evidence, not to illuminate the event of the security forces may tip.
Tips to hit the road, with some suspicion as people move to restrict rights and freedoms of the people detained by law it would be possible to take an appropriate course of action is not legal.
If the hand you a clue if the security forces to do the following to continue red-handed is to do, but doing so not the way around the man who detained and then "You assassinated here to handle you move" If you say that your approach to the law themselves to favor malicious as you, or mentally ill that you are in the form of interpretable.
Assume that, in the famous incident Çukurambar soldiers there were indeed assassinated or bad faith. If you suspect it would be to watch what I do not get? Roads around the man who can not get any results if you take into custody a child in case you do not know even know? If you have a real hint of the man's fall hunt, event detection and legally with all the evidence can not deny the catch, but not what are you doing?
The people detained on the road through the "Do you walk to assassinated here" you say.
Oh, for God's sake, or you really dumb, stupid, or everyone would think.
Friends, people from these discussions was cloth, and more importantly our country in economic crisis, we have the world economic crisis with the crisis much relevance either. The world economic crisis this crisis even if we were going to live it was the job of the salt, pepper.
We use the most expensive in the world of everything but the opposite charge. People with natural gas stove in the house is burning. Municipalities, but not for public distribution of charity that people no longer fear the streets will become unable to come, theft, fraud, fraud, took his head goes. Discharged within the concept of justice, the country is dying, can ...
Case, while those who aspire to govern, they want to manage their institutions to fight every day, seeing how we glands. My brother is going to manage to manage, manage, can not leave. Each day of God to listen to gossip and suspicion were cloth. We are waiting for services. If you have evidence in hand to get rid suçüstünü anyone or vir vir, vir vir have glands to hear.
If you want to talk to the world's most expensive gasoline use, why we tell,
If you want to talk, why the world's most expensive electricity we use to explain,
If you want to talk, why the world's most expensive natural gas we use to explain,
If you want to talk why we use the world's most expensive diesel explain,
If you want to talk cars sold in Europe, sweated in the price of the assets were sold in Turkey, explain why.
If you want to talk to explain why you do not remove the immunity,
If you want to talk to the thief, the murderer, to cheat in this country are given to explain why the penalty,
If you want to talk to the nation how to feed your wife tell him.
Stay healthy,

 

omer@kanburoglu.com < Jan 08,  2010

 

 

 

 


Z ANA SAYFAYA DÖN