Başyazı, Ömer Lütfi Kanburoğlu, Kör Dövüşü / Blind Fight

 

 

Kör Dövüşü

 

 

İki kör dövüş ederse ne olur?

Sokakta yürürken kaldırımda iki körün birbirleri ile kavga etmeye çalıştığını varsayın; nasıl bir tablodur hayal edebiliyor musunuz?

Muhtemelen körler birbirlerine saldırıp vurmak için her hamle yaptıklarında etraftaki insanlara, kendilerini ayırmaya çalışan yardımseverlere, kavga ile hiçbir alakası olmayanlara isabet edecektir saldırıları.

Bir kör elindeki bastonla karşısındakine saldırırsa baston kime isabet eder?

Muhtemelen hedeflediği insan dışında her şeye olabilir.

 

Türkiye şu anda bir kör dövüşü ile karşı karşıya…

 

Körlerden biri, yere düşmüş, bastonunu kaybetmiş öbür köre vurmaya çalışıyor.

Doğal olarak, bunu o kadar beceriksizce yapıyor ki, elindeki baston önünde kim varsa ona isabet ediyor, hatta etraftaki bazı kötü niyetli komşular, körü kendi hedefledikleri insana vurması için yönlendiriyor, çeviriyorlar. Körün bir şeyden haberi yok, elinde baston önüne gelene vuruyor.

 

Adı üstünde “kör”; bir şeyden haberi yok, ne görüyor, ne biliyor…

 

Peki, bir körün elindeki bastonla önüne gelene vurmasına, çevredeki terbiyesiz komşuların onu kendi amaçları için kullanmasına sizce ne kadar müsaade ederler?

 

Siz olsanız böyle bir olaya şahit olduğunuzda ne yaparsınız?

 

Gördüğünüz ilk anda size komik gelecektir, daha sonra, komik de olsa seyretmenin terbiyesizlik olduğunu düşünüp müdahale etmek ihtiyacı hissedeceksiniz.

 

Artık bu kör dövüşüne müdahale etmenin zamanı gelmedi mi?

 

 

omer@kanburoglu.com < 19 Şubat  2010

 

 

 

Blind Fight

What happens if two blind fight?
In the street while walking on the sidewalk of the two blind trying to fight with each other to say that you saw, how is a table Can you imagine?
Probably for the blind to each other to attack and hit her when they move around to the people, to devote themselves to charitable work, the fight will be hit with no relevance to non-attacks.
Cane in the hands of a blind cane If the attack against who is hit?
Probably everything except the people may be targeted.

Turkey is currently faced with a blind fight.

One of the fallen down the blind, has lost a cane to hit the other blind
running. As usual, it does so awkwardly that the cane in the hands in front of whom you have to hit him, and even some surrounding neighbors blind malicious people to hit their own targets for redirecting you translate, do. No news from a blind thing, stick it in his hand in front of the shoots.

 

Name on "blind" not aware of anything, what you see, what you know ...

So, in the hands of a blind with a cane to hit the front, surrounding him for their own purposes to use rude neighbors think of how much is allowed?

If you have an event like this what do you do when you are witness to?

The first time you will see the funny, then, albeit funny, is impudence to think of watching you'll feel the need to intervene.

Now it's time to intervene in this fight did not blind?

 

 

omer@kanburoglu.com < Feb 19,  2010

 

 


 

Z ANA SAYFAYA DÖN