Başyazı, Ömer Lütfi Kanburoğlu, Terörün Maliyeti / The Cost of Terrorism

  

 

 

Terörün maliyeti

 

Aslanın komutasındaki tavşanlar ordusu,

 tavşanın komutasındaki aslanlar ordusundan daha iyidir.

Sun TZU

 

PKK denen terör örgütünün yaptığı eylemler artık insanımızı gerçekten bezdirdi. Bu işin sonu çok kötü olacak ve korkarım sıradan, masum Kürt kökenli vatandaşlarımız büyük zarar görecek.

 

Gerçekten istihbarat eksiğimiz var mı?

İstihbarat eksiğimiz tamamlansa ne olacak, ne yapacaksınız? PKK’lı köpeklerin kim olduklarını, nerede yaşadıklarını bırakın güvenlik güçlerini, kahvedeki vatandaş bile biliyor. Öyleyse eksik olan istihbarat değil siyasi iradedir. Siz teröristi ininde vurup öldürmek yerine masaya oturup pazarlık yapacağım derseniz; şimdi olduğu gibi pazarlığınız netice vermeyip teröristler tekrar eyleme başlayınca ne yapacaksınız? İlk yapmanız gereken bir karar vermektir. Ya teröristlerin isteğini yapıp teslim olacak, silah bırakacaksınız ya da savaşacaksınız. Savaşın ise tek bir kuralı vardır öldürmek.

 

Karakollarımız baraka gibi mi?

Karakollarımızı kale gibi betondan yapalım demenin anlamı “karakolun içine girelim, saklanalım bize saldıran olursa bir şey yapamasın” demektir. Bu düşünce ortaçağdan kalma bir savunma konseptidir. Biz işgal kuvveti değiliz, bahsi geçen karakollar kendi topraklarımızdadır. Karakollara saldırılmasını engellemenin tek yolu vardır; böyle bir şeye kimsenin cesaret edememesi. Karakolumuza saldıran her kim olursa olsun, bu olayla uzak veya yakın ilişkisi olan, sempatizanlar da dahil olmak üzere herkesi bulup öldürürseniz böyle bir şeye kimse bir daha cesaret edemez. Yoksa kale gibi karakol yapsan ne olacak? Bir süre sonra vergi dairesine, sonra okula, daha sonra bayındırlık müdürlüğüne saldırır hepsini kale içine mi alacaksın? Böyle saçmalık olmaz. Terörü önlemenin tek yolu onu ezmektir.

 

Çocuklarımızı eline silah verip dağlara ölüme mi gönderiyoruz?

Gencecik çocuklar savaşmayı ne bilir, profesyonel ordu kuralım teröristlerle onlar savaşsın diyen zihniyetin sahipleri ülke işgal altındayken Kurtuluş Savaşına destek olmak yerine manda ve himayeyi kabul edelim diyorlardı. Yarın olaylar daha da büyürse bu sefer ne yapacaksınız? Bu sefer de başka bir ülkeden gelip sizi kurtarmasını mı isteyeceksiniz? Ne yazık ki askerlik böyle bir meslektir. Savaş zamanları öyle anlar olmuştur ki insanlar bir gün dahi eğitim almadan eline silah alıp cepheye gitmiştir. Önemli olan tek şey insanların bok yoluna değil gerçekten vatan uğruna canlarını verdiklerine inanmalarıdır. Bu manevi duygunun yaşamasına ve yaşatılmasına dair sorumluluk hepimizin olduğu kadar hükümetindir de. İki günde bir Türk ordusunu aşağılayan ifadeler ile halkın karşısına çıkar, devlet şeref madalyası sahibi insanları PKK’lı terörist köpeklerin ifadelerine dayanarak tutuklayıp hapse atarsan insanları görev yapamaz hale getirirsin. Yoksa istediğin gerçekten bu mu?

 

Profesyonel ordu

PKK terörü ile mücadele edecek çok özel birlikler oluşturduğumuzu varsayalım. Bu birliklere bir emir vermeniz lazım, vereceğiniz emir ne olacak?

İşte her şeyin düğümlendiği nokta budur. Bu sorunun cevabını vermeden çözüm önerileri boştur. Bir birliği oluşturup ondan sonra da dağda boş boş gezmesini isteyemezsiniz. Kaldı ki, Türkiye’nin böyle bir birlik oluşturma ihtiyacı yoktur, Türkiye dünyanın en güçlü ve operasyonel birliklerine sahip üç ordusundan birine sahiptir. Eksik olan birlik değil iradedir. Siz hükümet olarak hedefinize bizatihi ordunun kendisini oturtup teröristlere de seçmen muamelesi yaparsanız nasıl bir sonuç almayı bekliyorsunuz?

 

Devlet adamı ciddiyeti

Sorumluluk mevkiindeki insanların konuşmadan önce düşünmeleri yönetmenin birinci kuralıdır. Dünyanın her yerinde bir makama seçilirken öncelikle eğitim, görgü ve tecrübe aranır. Bu konuda eksiği bulunan yöneticilerin aklına geleni söylemesi ülkeyi telafi edilemez boyutlarda sıkıntıya sokabilir.

Sorumluluk mevkiinde bulunduğu halde başkasından izahat bekleyen idareciler buna iyi bir örnektir. Terör konusunda güvenlik güçlerini savunma konseptinden çıkarıp taarruz emri verecek olan siyasi iktidar, yani hükümettir.

Güvenlik güçlerine terörle nasıl mücadele etmesi gerektiği konusunda talimatı hükümet verir.

Terör gayri nizami harp kurallarına göre işlediğine göre teröriste karşı taarruz dağı taşı bombalamak yerine teröristleri adresinde bulup öldürmek şeklinde olmalıdır.

Kandil dağını basıp tek bir canlı kalmayacak şekilde, köpek ve eşeklerde dahil olmak üzere hepsini öldürün diye emir verebiliyor musun? Eğer bunu yapmıyorsa o zaman güvenlik görevlilerinden hesap sorabilirsin. “Eline silahı al dağın tepesinde karpuz gibi dur” dersen onu vurmalarından daha doğal ne olabilir?

 

Kan kan ile temizlenir mi?

PKK terörü sıradan adli bir olay değildir; savaş boyutunu almıştır. Savaşın kuralı tektir ve karşı tarafı öldürmekten ibarettir. Kiloya vurup satsan beş kuruş etmeyecek adamı yakalamak için 500 milyon dolarlık bombaları dağlara serpiştirmek zaten bu savaşı kaybettiğin anlamına gelir.

 

Taşeronları mı var?

Bakanlar kurulu toplantısı sonrasında Hükümet Sözcüsünün açıklamalarına dikkat ederseniz bu örgütün taşeronlarının hepsinin AB üyesi ülkeler olduğunu görüyoruz. Hükümet Sözcüsü teröristlere yardım ve yataklık eden, ilticalarını kabul eden ülkelere gönderme yapıyordu. Bu ifade biçimine göre PKK’nın taşeronu başta İsveç olmalı. Sonra da Almanya, Fransa ve diğer AB üyesi ülkeler; ama efelik yapanlara dikkat ediniz hiç alakası olmadığı halde başka ülkelere kafa tutup cephe genişletiyorlar.

 

AB ülkeleri biz üye olmak istediğimiz halde niye terörü destekliyor?

Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyen biziz onlar ise bizi AB’ye almak istemeyen taraf. Biz asla istenmediğimiz bir birliğe üye olmaya çalışıyoruz. Eğer bizi istemedikleri halde üyelik ısrarımızdan vazgeçmiyorsak ülkemizdeki terörü desteklemeleri mantıklı değil mi?  Günde on tane askerin şehit olduğu, sokaklarında bombalar patlayan bir ülkenin AB’de işi ne? Böyle bir garabet olabilir mi? Türkiye istenmediği bu birliğe üye olma sevdasından biran önce vazgeçmeli, idam cezasını yasalarına tekrar koymalı ve derhal uygulamalı, gümrük birliğini de iptal etmelidir. AB uyum süreci Türkiye’ye çok zarar vermektedir. Eğer halkımızın demokratik yaşam kalitesini yükseltmek istiyorsak bunun için AB’nin dayatmalarına ihtiyacımız yok, bunu kendi başımıza da yapabiliriz.

 

Türkiye Yugoslavya olur mu?

Eğer gerekli tedbir alınmaz ve yılanın başı iş işten geçmeden ezilmez ise Türkiye bir gün içerisinde Yugoslavya’ya döner. Milyonlarca insan birbirini vurur, bu işten en zararlı çıkacak taraf sıradan hiçbir şeyle alakası olmayan Kürtler olacaktır. Bıçak kemiğe dayandığı zaman insanların “bu PKK’lı” diyerek değil, “bu Kürt” diye önüne geleni öldüreceğinden kuşkunuz olmasın. Böyle bir şey olmaz diyerek gününü gün eden insanlara şunu hatırlatmak istiyorum böyle bir şey olur ve bu yavaş yavaş olmaz bir günde patlar, asla engel olamazsınız. Günü geldiğinde bunun olmasını istemiyorsanız gerekli tedbirleri vakit geçirmeden almalısınız.

Kendi adıma söylüyorum ben biraz daha beklerim ama herkesin aynı sabrı göstereceğine emin değilim.

Kalın sağlıcakla,

 

 

 

omer@kanburoglu.com < 22 Haziran 2010

 

 

 

 

 

The cost of terrorism

 

Army of lions commanded by rabbits,

 rabbits under the command of the army of lions is better.

Sun Tzu

 

That the actions of the PKK terrorist organization is now called our people really made cloth. The end of this job would be very bad and I am afraid the ordinary, innocent citizens of Kurdish origin will be great damage.

 

Do we really lack intelligence?

What would be missing despite the completion of our intelligence, what do you do? PKK members who have dogs, the security forces where they are having a coffee, even the citizens know. If it is not intelligence that is missing is political will. You hit the terrorists and kill them instead of sitting at the table if negotiations do say, now, terrorists are not given as a result of your negotiations began again, what do you do for fun? First you need to do is to make a decision. Or make requests, and will surrender the terrorists, weapons of war will leave or will. There is only one rule of war is to kill.

 

As our patrol shack?

Let's say our outposts such as a castle made of concrete, which means "Let us go into the police station, kept attacking us if do something" means. This idea is a medieval concept of a defense. We are not occupation forces, patrol their territory mentioned. The only way to prevent attacks on police stations there is no such a thing can not be discouraged. Regardless of whoever attacked our outpost, far or close relation with these events, which include well-wishers to find and kill everyone something like this, no one dared not again. What happens if the police station to the castle or the like, to the tax office after a time, after school, then director of public works to attack all of them will get inside the castle? No such nonsense. The only way to prevent terrorism is to crush it.

 

Guns into the hands of our children to death and send you to the mountains?

Very young children how to fight, you know, my rule of professional armies are fighting the terrorists in their country occupied by the owner when the spirit of Liberation War to support and patronage rather than accept the mandate we were saying. This time tomorrow what to do if the event will grow even further? Come from another country at this time you'll want to save? Unfortunately, such a military occupation. There have been times of war so that people now a days, even without training arm, and went to the front. The only thing that matters to people's crap is not really the way home they gave their lives for the sake of it does not lose the feeling. To live and live to be this feeling of moral responsibility belongs to the government as well as all of us. The expression of two days with a Turkish army offensive against the interests of the people, people with state medal of honor dogs of PKK terrorists on the basis of statements of people arrested and put in jail if you can not make you serve. If you really want it?

 

Professional army

The fight against PKK terrorism will create a very special unit we assume. This should give an order to the troops, you give what orders?

That point is that everything is knots. Without answers to these questions are blank solution. Create a union then you can not want to saunter in the mountains. Moreover, Turkey does not need to create such a union, Turkey has the world's most powerful and operational units is one of the three armies. The union will not be missing is. You own the government of the army itself sitting at your destination and then be treated as terrorists if the voter how do you expect to get a result?

 

Seriousness of a statesman

Think before you talk to people responsible for the director's first rule. When choosing an office anywhere in the world primarily to education, experience and expertise are sought. The managers' minds on this issue is incomplete to say the best country in distress may be irreparable size.

In case someone else waiting for explanations to be responsible for administrators is a good example. Of the concept of terrorism in the interests of defense and attack security forces in order to give political power, that is government.

According to operate according to regular rules of real terror war against the terrorist bombing attack, rather than move mountains to find and kill terrorists should look at.

Kandil mountains in the press and not one alive, including a dog and a donkey all the orders he can kill you? If you do account then you can ask the security guard. "He has a gun to look like watermelon on top of the mountain," What could be more natural for you say you shoot?

 

Cleaned of blood with the blood?

PKK is not an ordinary criminal incident, the war has taken its size. One-party rule and the war is simply killing. You'd hit the weight and sell them to catch him not a penny of the 500 million dollar bombs scattered in the mountains means that you already lost this war.

 

Do you have subcontractors?

After the board meeting of ministers in the Government Spokesman notice that the descriptions of these organizations as subcontractors of all EU member states are seeing. Spokesman for the government aiding and abetting the terrorists, sent to the countries accepting asylum was made. According to these forms of expression, particularly Sweden, the PKK should be outsourced. Then Germany, France and other EU member states, but those who take care efelik although there is not nothing to keep his head in other countries and broaden the front.

 

We want to be a member of the EU countries, although why we are supporting terrorism?

We are seeking to join the European Union if they do not want to take us by the EU. We never try to become a member of a union want. If you do not want us, we do not give up our insistence on the membership to support terrorism in our country does not make sense? One soldier was killed ten days, bombs explode on the streets of a country that does business in the EU? May be such a curiosity? Turkey requested to join the union must give up as soon as possible from passion, and immediately put back the death penalty applied to the laws, customs union should be excluded. Much harm to Turkey is the EU integration process. If we want to improve the quality of democratic life of our people that we do not need the EU to impose, so that we can make our own.

 

Yugoslavia, Turkey, will you?

If not taken necessary precautions and doing business through the snake's head is not crushed before returning to Turkey within one day Yugoslavia. Millions of people hit each other, from this work will most harmful thing with ordinary Kurds would be irrelevant. When the blade based on the bone people, "the PKK," he is not "that the Kurds," he kill everything in front of you do not have doubts. Not saying anything like that it up to people who want to remember "that one day something happens and it does not slow you can not prevent fires, never. Come on when you do not want this to happen without delay take the necessary measures must.

I tell myself I'll wait a little bit more, but I'm not sure everyone would show the same patience.

Stay Good day,

 

 

omer@kanburoglu.com < June 22, 2010

 

 

 

 

 


 

Z ANA SAYFAYA DÖN