Ömer Lütfi Kanburoğlu, Levent Kırca’nın verdiği mesajlar sorumlularını teğet geçiyor, hiç biri yönetenlerin, politikacıların, bürokratların yanına bile uğramıyor.

 

 

“Olacak O Kadar Televizyonu”

 

Büyük usta Levent Kırca’nın yıllardır başarı ile oynadığı bir TV dizisi var; adı “Olacak o kadar televizyonu”. Tam olarak bilmiyorum ama herhalde on yıldır çeşitli televizyon kanalında gösteriliyor. Hemen hemen Türkiye’de yaşayan herkes en az birkaç bölümünü seyretmiştir.

 

Dizi aslında bir kara mizah. Ülkedeki çarpıklıkları mizah yolu ile eleştiriyor.

İşin ilginç yönü, dizinin on sene önce yayımlanmış bölümünü alıp yeni bölüm diye oynatsanız hicvettiği konuların hiç birinde herhangi bir değişiklik olmadığını, on senedir bir arpa boyu yol yürümediğimizi görürsünüz.

Aynı Aziz Nesin’in kitapları gibi.

Aziz Nesin’in yıllar önce yazdığı kitapların herhangi birini alın, okuyun, eleştiri konusu yaptığı sosyal çarpıklıklarımızın hiçbirinin değişmediğine üzülerek şahit olursunuz.

 

Peki, bu rezaletin altında yatan sebep nedir acaba, hiç düşündünüz mü?

 

Mesela, zaman zaman “Olacak o kadar televizyonu”nu seyreden insanlar kahkahalarla gülerken, “ben niye gülmüyorum, acaba manyak mıyım?” diye kendi kendime sorup duruyorum.

Acaba herkesin güldüğü bir şeye ben niye gülmüyorum, niye orada seyrettiğim bir skeç bende üzüntü kaynağı oluyor da bu millet aynı şeye kasıklarını tuta tuta gülüyor diye düşünmeden yapamıyorum.

 

Levent Kırca’nın ilk başlarda bu diziyi hazırlarken sadece güldürmek amacı ile yola çıktığını hiç zannetmiyorum. Herhalde sanatçı güldürürken düşündürmeyi hedeflemişti. Ama gelin görün ki, millet aslında kendisini eleştiren, dalga geçen, hicveden bu dizinin verdiği mesajı almak yerine, sadece gülüyor, düşünen yok!

 

Levent Kırca’nın verdiği mesajlar sorumlularını teğet geçiyor, hiç biri yönetenlerin, politikacıların, bürokratların yanına bile uğramıyor. Toplumumuzda hiç kimse bu eleştirileri üzerine almıyor, sanki dizi başka bir ülkeyi eleştiriyormuş gibi davranıp, gülüp geçiyorlar.

 

Kardeşim, “Olacak O Kadar Televizyonu” yurdum insanı kendine çeki düzen versin, toplumsal çarpıklıklarımızı el birliği ile düzeltelim diye hicvedilmiş bir dizidir. Lütfen, on senedir seyrediyorsunuz; biraz da artık seyrettiğiniz şeyi anlayın da vatandaş olarak durumdan vazife çıkarın, kendinize çeki düzen verin. İnsan gibi insan olun!

Sevgiyle,

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  12  Nisan  2005