Ömer Lütfi Kanburoğlu, ABD Başkanlık Seçimleri / U.S. Presidential Elections

 

 

 ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

 

 

Bütün dünyayı yakından ilgilendiren ABD başkanlık seçimleri, 6 Kasım 2012 tarihinde yapılacak; bu ayı saymazsanız dört ay kaldı…

2008 yılında Demokratik Parti'nin adayı olarak ABD başkanı seçilen Barack Obama'nın ikinci ve son bir defa başkanlığa aday olması ve seçilmesi yönünde beklentiler mevcutsa da Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olduğu artık kesinleşmiş sayılan Mitt Romney ile aralarında başa baş bir mücadele sürecek gibi gözüküyor.

 

Bilindiği gibi, ABD seçim sisteminde eyaletlerin Seçiciler Kurulu'nda kaç oyla temsil edileceği nüfus sayımına göre belirleniyor.

ABD’de başkanlık seçim sonuçları toplam oy oranına göre değil, her eyaletin seçimden sonra toplanan bir kurula nüfuslarıyla orantılı sayıda üye göndermeleri ve bu üyelerin verdikleri oylarla tespit edilmektedir.

Buna göre en son yapılan 2010 nüfus sayım sonuçları 2012 ABD başkanlık seçimlerinde çok önemli bir rol oynayacaktır.

Eyaletlerin ABD nüfusundaki orantısı zamanla değişmekte olduğu için her 10 senede bir yapılan nüfus sayımlarına göre eyaletlerin üyeleri güncellenmektedir. 2010 nüfus sayımı 10 eyaletin (Illinois, Iowa, Louisiana, Massachusetts, Michigan, Missouri, Nevada, New Jersey, New York, Ohio ve Pennsylvania) oylarının azalmasına, 8 eyaletin (Arizona, Florida, Georgia, Nevada, South Carolina, Texas, Utah ve Washington) ise oylarının artmasına neden olmuştur. Burada dikkat çeken en önemli husus, genel olarak oyları artan eyaletlerin çoğunun son seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin adayını destekleyen eyaletler olmasıdır.

 

BAŞKAN ADAYLARI

 

Demokratik Parti’den aday olanlar;

Barack Obama, şimdiki ABD başkanı, Illinois.

Randall Terry, Aktivist, Batı Virginia.

Darcy Richardson, Florida'da, yazar ve amatör tarihçi.

Jim Rogers 2010 ABD Senatosu Demokrat adayı, Oklahoma.

John Wolfe avukat, Tennessee.

 

Cumhuriyetçi Parti’den aday olanlar;

Michele Bachmann, Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi. 4 Ocak 2012'de adaylıktan çekildi.

Herman Cain, Godfather's Pizza eski genel müdürü, eski ABD Milli Lokantacılar Derneği başkanı ve Georgia kökenli iş adamı. 3 Aralık 2011'de adaylıktan çekildi.

Newt Gingrich, Georgia eyaletinden ABD Temsilciler Meclisi eski başkanı, 3 Mayıs 2012’de adaylıktan çekildi.

Jon Huntsman, Jr., ABD'nin Çin eski büyükelçisi ve eski Utah valisi. 16 Ocak 2012'de adaylıktan çekildi.

Gary Johnson, New Mexico eski valisi. 28 Aralık 2011'de adaylıktan çekildi.

Ron Paul, Texas eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi

Rick Perry, Texas valisi. 19 Ocak 2012'de adaylıktan çekildi.

Mitt Romney, Massachusetts eski valisi.

Rick Santorum, Pennsylvania eski senatörü. 11 Nisan 2012 ‘de adaylıktan çekildi.

Tim Pawlenty, Minnesota eski valisi. 14 Ağustos 2011'de adaylıktan çekildi.

 

ADAYLIK YARIŞI

Görüldüğü gibi Demokratik Parti adayları kamu yönetimi tecrübesi olmayan adaylardan, Cumhuriyetçi Parti adayları ise çok üst düzey (Senatör, Temsilciler Meclisi üyesi, başkanı, Vali) devlet yönetimi tecrübesi olan adaylardan oluşmakta. Cumhuriyetçi Parti’nin daha “gelenekçi” olduğu düşünülürse, kamu yönetiminde uzman adayların da tercihinin bu partiden yana olmasını yadırgamamak lazım… Hatta Barack Obama’nın şu anda ABD’nin en üst düzey “bürokratı” olduğunu göz önüne alırsanız kendisinin Demokratik Parti listesinde bir önceki seçime göre artık “ayrıcalık” sahibi olduğunu söylemek de mümkün.

 

Cumhuriyetçi Partinin, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Barack Obama’ya karşı çıkaracağı adayın Mitt Romney olacağı resmen olmasa da fiilen kesinleşti.

Partisinin adaylık yarışında en yakın rakiplerinin çekilmesiyle Teksas'ta yapılan ön seçimleri rahat bir şekilde kazanan Romney, bu sonuçla seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olabilmesi için toplaması gereken 1.144 delege sayısını geçti. (Bu sayı Türk medyasında 1114 diye yer aldı; cehaletin büyük prim yaptığı medyamız ne yazık ki muhabirin sehven yazdığı bu haberi olduğu gibi kullanmakta bir sakınca görmedi. Oysa aday olabilmek için gereken sayı, toplam 2286 delegenin yarıdan bir fazlası, yani 1144 delegenin oyudur.)

Romney'nin 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmasına, ön seçim sürecinde rakipleriyle arasını açması ve en yakın rakibi Pennsylvania eski senatörü Rick Santorum'un da çekilmesinin ardından kesin gözüyle bakılıyordu ancak Teksas'ta elde ettiği zaferle Romney, seçimlerde ABD Başkanı Barack Obama'nın rakibi olmayı garantiledi.

Başkanlık yarışı Barack Obama ve Mitt Romney arasında geçecek ama kesin adaylar partilerin önümüzdeki aylarda yapacakları kurultayda açıklanacak. Cumhuriyetçi Parti Kurultayı 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında Phoenix, Salt Lake City ve Tampa, Demokratik Parti Kurultay'ı ise 3-7 Eylül 2012 tarihleri arasında Charlotte ve Dallas kentlerinden birinde yapılacaktır.

 

Mitt ROMNEY

12 Mart 1947 tarihinde Detroit kentinde doğan Mitt Romney Massachusetts eski valisidir. İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi’ne bağlıdır. Diğer adıyla bir Mormon’dur. Babası George W. Romney Meksika'daki Amerikalı Mormon kolonilerinden birinde doğmuş ve küçük yaşta ailesiyle ABD'ye gelmiş ve o zamanlar ABD'nin en büyük otomobil firması olan Amerikan Motors'un genel müdürlüğüne kadar yükselmiştir. George Romney 1963 yılında, Mitt Romney'nin üniversite öğrencisi olduğu yıllarda, Michigan eyaletine altı yıl valilik yapmıştır. George Romney 1968 ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday olmuş, ancak seçilememiştir. Seçimi Richard Nixon'a karşı kaybettikten sonra 1969–1973 yılları arasında başkan seçilen Nixon'un hükümetinde İmar Bakanlığı yapmıştır.

Babasının Amerikan Motors firmasının genel müdürü olduğu yıllarda Detroit kenti civarında ilk ve orta öğrenimini tamamlayan Mitt Romney, 1965 yılında 1 yıl Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'ne devam etti. O sırada sonradan evleneceği Ann Davies ile tanıştı. Ancak 1966 yılında ABD'den ayrılarak Mormonluk dininin bir gereği olarak misyonerlik yapmak (dinini yaymak) üzere Fransa'ya gitti. Orada 2,5 yıl süre kaldıktan sonra ABD'ye geri dönerek 21 Mart 1969 tarihinde, yokluğu sırasında Mormonluk dinine geçmiş olan Ann Davies'le evlendi. Yeni evli çift birlikte Brigham Young Üniversitesi'ne devam ettiler. 1971 yılında mezun olan Romney, 1975 yılında da Harvard Üniversitesi'nden hukuk ve işletmecilik dallarında mastır derecesi aldı.

Romney 2002 yılında valilik seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday oldu ve seçimi kazanarak Massachusetts valisi oldu. Valiliği dönemindeki en büyük başarısı ABD tarihinde ilk olarak Massachusetts eyaletinde evrensel sağlık sigortası sistemini kurmasıydı. Bu sistem daha sonra Barack Obama tarafından geliştirilen ABD çapındaki federal yasaya örnek teşkil etmiştir.

Romney, valiliği sona erdikten kısa bir süre sonra 13 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerinde yarışmak üzere Cumhuriyetçi Parti'den ABD başkanlığı ön seçimlerine adaylığını koydu. Ancak ön seçimleri partinin adaylığını kazanan John McCain'e karşı kaybederek 7 Şubat 2008'de adaylıktan çekilmek zorunda kaldı. Barack Obama'nın John McCain'i yenerek başkan seçildiği bu seçimlerden kısa bir süre sonra Mitt Romney, hiç vakit kaybetmeden bir sonraki başkanlık seçimlerine hazırlanmaya başladı. 2 Haziran 2011 tarihinde de resmen 2012 ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koydu. Aday olduğundan itibaren kamuoyu yoklamalarında üst sıralarda yer aldı ve Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığını fiilen kesinleştirdi.

 

 

MORMONLAR

ABD’nin muhtemel başkanlarından Mitt Romney’nin inandığı ve hizmet ettiği Mormonlar daha dürüst, daha doğru ve daha ahlaklı olabilme ilkesini benimsemiştir. En azından öğretilerinde böyle yazmaktadır. Mormonlar en yüksek, en ileri eğitimi almaları için teşvik edilir.

Mormonlar İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin üyeleridir. Kilise 1830 yılında kurulmuştur. Tanrı'ya inanırlar ve sadece O'na dua ederler. İsa'nın O'nun Oğlu olduğuna, Mesih olduğuna inanırlar.

2010 istatistiklerine göre bugünkü sayıları 14 milyonu geçmektedir. Mormonlar arasında ilk kurulduğu yıllarda serbest olan poligami, yani çok eşlilik 1890 yılından itibaren yasaklanmıştır.

Mormonlar askere gitmeye karşı değildirler; kilisede kesinlikle politikadan konuşmazlar, sadece oylarını kullanırlar.

Kilisede haç kullanmazlar, ibadet salonlarında heykeller ve resimler bulunmaz. Gelirlerinin onda birini “ondalık” adı altında kiliseye zekât olarak bağışlarlar.

Mormonlarda evlilik öncesi cinsel ilişki ve evlilik sonrası zina yasaktır. Pornografi, uygun olmayan şekilde açık giyinmek, küfür etmek, karısından başka bir kadınla flört etmek doğru değildir. Düşüncelerde bile zina işlemek günahtır. Kürtaj yasaktır.

Küfür içeren, az da olsa cinselliği teşvik eden filmleri, kavga ve korku filmlerini seyretmezler.

Mormonların profesyonel bir ruhban sınıfı yoktur. Kiliseden hiç kimse para kazanmaz. Her şey gönüllü olarak yapılır. İçki, sigara, kahve ve çay içmezler, uyuşturucu kullanmazlar.

 

Bu inanış ve geleneklerine göre Mitt Romney’nin ABD gibi aşırı “serbest” olduğu düşünülen bir toplumda başkan adayı bile olması mucize ama sanılanın aksine ABD toplumu birçoğumuzdan daha muhafazakâr insanlardan oluşuyor. Zaten Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığına aday gösterilmesi de bunu doğruluyor. Romney Beyaz Saray için yarışacak ilk Mormon siyasetçi olarak şimdiden tarihe geçti bile. Seçimlerde Romney’in ön plana çıkması, ahlaki değerlerin ABD’de giderek yozlaşmasından seçmenlerin de rahatsız olduğunun açık göstergesi.

 

SEÇİM VAATLERİ

Romney’nin, Teksas'taki ön seçimi kazanarak adaylık için gerekli olan delege sayısına ulaşarak fiilen Başkan adayı olması Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında seçim vaatlerinin de hız kazanmasına yol açtı.

Kamuoyu yoklamaları, seçimde Obama'yla Romney arasında başa baş bir mücadelenin yaşanacağına işaret ediyor.

 

Başkanlığa geldiği günden bu yana değişim adı altında Amerikan halkının çoğunluğunu etkilemeye çalışan Obama yönetiminin bu seçimlerde işi kolay gözükmemekte. Küresel mali bunalım, sosyal politikalar, Irak’tan çekilme takvimi ve Afganistan’daki durum, sağlık reformu gibi konularda beklenen sonucu veremeyen Obama yönetiminin sözlerinin tamamını tutamadığı gözükmektedir. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen Obama’nın seçimlerden zaferle çıkması hâlâ mümkün.

Obama bunun için her yolu deniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz hafta aynı cinsiyetten evlilikleri desteklediğini açıklamasının ardından Başkan Barack Obama’nın seçim kampanyasına, eşcinsel hakları savunucularından bağış yağıyor.

New York’ta Latin pop yıldızı Ricky Martin’in ev sahipliğinde düzenlenen bağış gecesinde konuşan Obama, “Herkes için özgürlükleri genişletmekle Amerika Birleşik Devletleri hiçbir zaman hata etmedi” diyerek, eşcinsel evlilikleri destekleyeceği sözünün arkasında durdu. Konuşması alkışlarla bölünen Barack Obama’nın seçim kampanyasına 1 milyon dolar para toplandığı bildirildi.

 

Mitt Romney ise Iowa’da yaptığı konuşmada Başkan Barack Obama’yı ünlü reality şov yıldızı Kim Kardashian’a benzeterek, Obama’nın son seçim kampanyasında Iowa halkına birçok söz verdiğini hatırlattı. Demokrat Partili Başkan’ın sözleri ile icraatları arasında büyük bir fark olduğunu söyledi ve bu durumu, Kim Kardashian’ın 72 gün süren evliliğinin başında sarf ettiği “Ölüm bizi ayırana kadar” şeklindeki evlilik yeminine benzetti.  Kardashian, geçen yıl ağustos ayında evlendiği basketbol oyuncusu sevgilisi Kris Humphries’den 72 gün sonra ayrılmıştı.

 

Mitt Romney’nin tanıtım filmlerinde ülkede istihdamı artıracağı vaatleri ön plana çıkıyor. Amerika’nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar göz önüne alındığında “istihdamı artırmak” sloganı seçmenlerin ilgisini çekiyor.

Romney, konuşmalarında ''Ülke genelindeki Amerikalıların adaylığıma vermiş oldukları destekten onur duyuyorum. Partimiz, son 3,5 yılın hatalarını geçmişe gömme hedefiyle bir araya geldi. Bizi bekleyen görevin zorluklarının farkındayım. Ancak önümüze ne tür zorluklar çıkarsa çıksın, Amerika'yı tam istihdam ve refaha geri döndürmeden rahat etmeyeceğiz'' ifadelerini kullanarak ABD’nin hatalarından ders çıkarmışa benziyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Romney’nin seçim kampanyası ekibinin yaptığı bir tasarım oldukça tartışma yarattı. Kimilerine göre “imla hatası” olduğu düşünülen ve iPhone için tasarlanan “With Mitt” adlı uygulamayı yükleyenler, program açılınca “A Better Amercia” yazılı sloganla karşılaştı. İlk bakışta DAHA İYİ BİR AMERİKA anlamına geldiği düşünülen sloganın DAHA İYİ BİR AMERİKA CIA diye anlaşılması da mümkün.

 

İngilizce ‘America’ olarak yazılması gereken kelimedeki harflerin yer değiştirmesi muhalifler tarafından alay konusu olsa da ABD Başkanlığına aday bir Cumhuriyetçinin Amerikan halkına “daha iyi bir CIA” önermiş olabileceği kimsenin aklına gelmedi.

 

Böyle bir vaat fazla cüretkâr düşünülebileceği için Amerikan MSNBC haber portalına konuşan Romney’in seçim kampanyası sözcüsü Andrea Saul bile konuyu “Hatalar olabilir” diyerek kapattı.

 

Daha dün Wisconsin’de yapılan valilik seçimlerinde Obama büyük bir darbe yedi. Halktan toplanan imzalarla görevi fesh edilen ve yeniden seçime zorlanan Cumhuriyetçi Vali Walker yüzde 53.2’lik çoğunlukla seçimi kazandı, Demokrat aday Tom Barett oyların yüzde 46.3’ünü alabildi. Wisconsin gibi işçi haklarının beşiği olan bir eyalette toplanan imzalarla yeniden seçime zorlanan Cumhuriyetçi Vali daha önceki seçimde aldığı oylardan fazla oy alarak tekrar seçildi. Bu seçim Obama’nın başkanlığı kaybetmesinin çok da zor olmayacağının açık bir göstergesi.

 

Amerika’da başkanlık seçimine çok az bir zaman kaldı. Başkanlık yarışını Romney’nin kazanması halinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke bundan doğrudan etkilenecek, aksi mümkün değil.

 

Türkiye’de başkanlık sistemi tartışmaları sürerken ABD Başkanını seçmiş olacak; önemli olan, vesayet altındaki dış politikamız çıkan sonuçtan ne yönde etkilenecek?

Sizce?

 

 omerkanburoglu@yahoo.co.uk < 07 Haziran 2012

 

 

 

U.S. Presidential Elections

 

U.S. presidential elections are closely related to the whole world, to be held on November 6, 2012, this month was four months do not count ...

In 2008, U.S. President-elect Barack Obama as the candidate of the Democratic Party, the second and last time that the presidential candidates and the Republican Party candidate for election to the expectations that exist between them and Mitt Romney is now regarded as finalized will fight head to head as it seems.As is known, the U.S. electoral system, how many votes to the states to be represented by the census is determined by the Board of Selectors.According to the U.S. ratio of the total vote in the presidential election results, but collected after the election of each state to submit a board member of proportion to their population and the number of votes of the members, they are determined.According to the latest census results 2012 to 2010 U.S. presidential election will play a crucial role. Proportion of the U.S. population is changing over time, all 10 states a year for members of the states are updated according to the census. 2010 population census 10 states (Illinois, Iowa, Louisiana, Massachusetts, Michigan, Missouri, Nevada, New Jersey, New York, Ohio and Pennsylvania), a decrease in the votes, eight states (Arizona, Florida, Georgia, Nevada, South Carolina, Texas, Utah and Washington) led to an increase in the vote. Attention of the most important issue here, in general, candidate for the Republican Party votes to support the growing states in the last election is that the majority of the states.

 

MAYOR CANDIDATES

Democratic Party candidates;

Barack Obama, the current U.S. president, Illinois.

Randall Terry, Activist, West Virginia.

Darcy Richardson, Florida, writer and amateur historian.

2010 U.S. Senate Democratic nominee Jim Rogers, Oklahoma.

Attorney, John Wolfe, Tennessee.

 

Republican Party candidates;

Michele Bachmann, Minnesota House of Representatives member states. January 4 2012, withdrew his candidacy.

Herman Cain, former general manager of Godfather's Pizza, the former head of the U.S. National Association of chefs and the Georgia-based businessman. December 3 2011, withdrew his candidacy.

Newt Gingrich, former president of the U.S. House of Representatives the state of Georgia, 3 May 2012, withdrew his candidacy.

Jon Huntsman, Jr., And former U.S. ambassador to China, the former governor of Utah. January 16 2012, withdrew his candidacy.

Gary Johnson, the former governor of New Mexico. December 28 2011, withdrew his candidacy.

Ron Paul, the Texas House of Representatives member states

Rick Perry, governor of Texas. January 19 2012, withdrew his candidacy.

Mitt Romney, former governor of Massachusetts.

Rick Santorum, former senator of Pennsylvania. April 11th, 2012 at withdrew his candidacy.

Tim Pawlenty, former governor of Minnesota. August 14 2011, withdrew his candidacy.

 

RACE CANDIDACY

Applicants without experience in public administration as seen in the Democratic Party candidates, the very top level candidates for the Republican Party (Senator, Congressman, president, governor) consists of candidates with experience in government administration. The Republican Party, more "traditionalist" Considering that, since the party is the choice of candidates to be an expert in public administration must seem odd...  Even U.S. President Barack Obama is currently the top-level "bureaucrat" If you consider the fact that the Democratic Party in the list of his previous According to the election is now "privilege" to say that the owner is also possible.

Republican Party in November, will bring to the presidential election candidate Barack Obama, Mitt Romney, but not actually be confirmed officially. Withdrawal of the nomination race, the closest competitor to the Party's primary elections in Texas, Romney won a comfortable way, this election result, the number of delegates to the Republican Party's 1144 nominee to be passed to collect. Republican Party candidate for elections to be held on November 6 to Romney'nin, pre-selection process, between the opening and the nearest competitor, its rivals former Senator Rick Santorum of Pennsylvania withdrew his candidacy in Texas, gained the victory, but Romney certainly regarded the elections, U.S. President Barack guaranteed to be Obama's rival.Presidential race between Barack Obama and Mitt Romney congress will pass, but they will do certain candidates will be announced in the coming months the parties. Congress of the Republican Party between 27 to 31 August 2012 Date of Phoenix, Salt Lake City and Tampa, while the Democratic Party convention in 3 to 7 September 2012 date will be made between the cities of Charlotte and Dallas.

 

Mitt Romney

Born in Detroit on March 12, 1947 the former Massachusetts governor Mitt Romney. It depends on the Church of Jesus Christ of Saints. Other as a Mormon. His father, George W. Romney American Mormon colonies in Mexico, came to the United States with his family at a young age and was born in one of the largest U.S. car company at that time rose to general manager of the American Motors Corporation. In 1963, George Romney, Mitt Romney'nin was a college student years, the State of Michigan has been governor for six years. 1968 U.S. presidential election, George Romney was the candidate of the Republican Party, but selected. Choosing between the years 1969-1973, after losing to Richard Nixon Nixon's government's Ministry of Construction has been elected president.

His father was general manager of the American Motors Company in the completion of primary and secondary education around the city of Detroit Mitt Romney, Stanford University in California in 1965 and continued one year. At that time, he will marry later became acquainted with Ann Davies. However, as a requirement of the religion of Mormon missionary in 1966, leaving the U.S. to make (proselytize) went to France to. Period of 2.5 years after their stay there, returned to the United States on March 21, 1969, Ann Davies, who was married to the absence of the past during the Mormon religion. Continued with the Brigham Young University, newly married couple. In 1971, Romney graduated in 1975 from Harvard University in the fields of law and master's degree in business administration.

In 2002, Romney won the governorship election, the Republican Party nomination and selection became governor of Massachusetts. The greatest success during the first Governor in U.S. history, established a system of universal health insurance in Massachusetts. This system was later developed by Barack Obama has set an example across the U.S. federal law.

Romney, the governor shortly after the end of 2008 U.S. presidential election on 13 February 2007 to compete in the Republican Party nomination for presidential elections put the front. But pre-election against John McCain, who lost the party's nomination was forced to withdraw his candidacy February 7, 2008. Barack Obama defeated John McCain elected president shortly after the election, Mitt Romney, almost immediately began preparing for the next presidential elections. 2012 U.S. presidential elections on June 2, 2011 officially put his candidacy. That the opinion polls has been the top candidate from the Republican Party's presidential nomination virtually ensured and.

 

Mormons

Mormons believe that it serves and Mitt Romney'nin president of the United States probably more honest, more accurate and is committed to become more moral. At least it is written teachings. Mormons, the highest, most are encouraged to take advanced training.

Members of the Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints day Saints. The church was founded in 1830. They believe in God and just pray to Him. Jesus is His Son, Christ, believe that.According to 2010 statistics, 14 million of the current passes through the numbers. Polygamy among the Mormons, who is free in the first years, that polygamy is forbidden since 1890.Against Mormons are not going to enlist, the church certainly do not talk politics, just use their votes.

Do not use the cross in the church, worship halls, statues and pictures are not available. Proceeds of one-tenth "decimal" they gave as alms in the name of the church.Mormon belief, adultery after marriage and sexual intercourse before marriage is forbidden. Pornography, on an inappropriate way to dress up, swearing to flirt with a woman other than his wife is not true. Even a sin to commit adultery thoughts. Abortion is prohibited.

Profane, a little sexuality to promote movies, horror movies, and we see a fight.There is no professional clergy of the Mormons. No one can earn money from the church. Everything is done on a voluntary basis. Liquor, cigarettes, coffee and tea do not drink, do not use drugs.

According to these beliefs and traditions, such as Mitt Romney over the U.S. "free" society are thought to be the presidential candidate of a miracle that even the more conservative people, but most of us consists of U.S. society, contrary to assumption. Already in the nomination of the Republican Party presidential nomination confirms it.

Romney will compete for the White House has already passed into history as a politician, not even the first Mormon. Romney'in elections coming forward, a degradation of moral values ​​voters going to the U.S. is also disturbed by the indicator.

 

PROMISING CHOICE

Romney, in Texas, pre-selected number of delegates needed to win the nomination reaching the de facto presidential candidate promises to be the choice between Republicans and Democrats have led to gain speed.Opinion polls point to election, Obama will continue the struggle is a tie between Romney.

Since the change in the Presidency under the name of where the majority of the American people does not seem to influence the Obama administration an easy task in this election. The global financial crisis, social policy, decides to withdraw from Iraq and Afghanistan, the situation, issues such as health care reform can not keep all of the words of the Obama administration seems not give the expected result. Obama's election victory in spite of all this negativity, however, still possible to come.

Obama called for it in every way. Support for same-sex marriages in the United States made a statement last week, President Barack Obama's election campaign, gay rights advocates donations falling.

Latin pop star Ricky Martin in New York, hosted by Mr. Obama, speaking on the night of donations, "extending freedom for everyone in the United States did nothing when the error, saying," stood behind the promise of support of gay marriage. Speech by Barack Obama's election campaign, one million dollars divided by acclamation reportedly collected the money.

 

If Mitt Romney in Iowa, President Barack Obama in his speech in imitation of the famous reality show star Kim Kardashian, the last election campaign, Obama promised reminded many people of Iowa. Chairman of the Democratic Party said it was a big difference between words and the actions in this situation, where Kim Kardashian 72-day supply at the beginning of marriage "until death do us part" marriage vows likened the shape. Kardashian, whom she married in August last year, 72 days after the basketball player boyfriend Kris Humphries'den departed.

Mitt Romney promises to increase the employment of promotional films in the country brings to the fore. Given the economic troubles in America, "to increase employment in the slogan" attracts the attention of voters.

 

Romney, in his speeches they gave me the support I am honored'' Americans across the country. Our party has come together to flush the last 3.5 years past mistakes. Aware of the difficulties of the task ahead of us. But what kind of challenges in front of us if, returning America back to full employment and prosperity,'' I will not easily expressed using simple expressions are seeing errors in the United States.

 

Fairly recently, the debate has created a design that Romney election campaign team. According to some "spelling error" that may be designed for the iPhone "With Mitt" application downloaded, the program opens, "A Better Amercia" slogan written encountered. At first glance, that may mean that the slogan A BETTER AMERICA A BETTER AMERICA understood that the CIA is also possible.

 

English 'America' as the displacement of the letters in a word that should have been written by opponents of a candidate for President of the United States even though Republicans ridiculed the American people "a better CIA" did not think anyone could be proposed.

 

Such a promise to the American MSNBC news portal for more daring conceivable electoral campaign spokeswoman Andrea Saul Romney'in even speaking subject "can be dangerous," he hung up.

 

Only yesterday the governor of Wisconsin, a major blow to the Obama election was seven. The task of the signatures collected and re-election from the people forced to denounce the Republican Governor Walker 53.2 percent of the meters often won the election, Democratic candidate Tom Barrett 46.3 percent of the vote 'to acquire fame. Signatures collected in the states of Wisconsin, the cradle of workers' rights, such as re-election forced by the Republican governor was re-elected the previous election, receiving more votes. This election will not be too difficult a clear indication of the loss of Obama's presidency.

 

America had a little time on the presidential election. If Romney wins the presidential race, it directly affected many countries, including Turkey, are not possible otherwise.

 

While the discussions will be chosen President of the U.S. presidential system in Turkey, the important thing about the direction of foreign policy will be affected under guardianship?

Do you think?

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk < March 21,, 2012

 

 

 


 

ANA SAYFAYA DÖN