Ömer Lütfi Kanburoğlu, Vazo çiçeğinin toprağa dikilmişi en tehlikelisidir, asla onları saksıya dikmeyin!

 

 

 

Kadınlar Çiçektir

 

 

Kadınlar çiçektir ve vazo ile saksı çiçekleri olmak üzere ikiye ayrılırlar.

 

Hovarda erkekler genelde vazo çiçeklerini tercih ederler.

Çok güzel bir gül, bir karanfil insanların gönlünü hoş eder. Koklarsınız, hayatınıza mutluluk getirir. Birkaç gün sonra zaten işi biter; eğer bu devam etsin istiyorsanız yenisini bulursunuz.

 

Saksı çiçekleri ise sürekli bakım gerektirir.

Evinizin baş köşesine koyar, ömrünüz boyunca ona bakarsınız. Sularsınız, ilaç verirsiniz, budarsınız, saksısını değiştirip, toprağını yenilersiniz, vitamin verirsiniz, kısaca iyi olması için sürekli bir şeyler yaparsınız. Bütün bunlara rağmen, bir çoğu da memnun olmaz. Kurur, yaprakları sararır, boynunu büker.

 

Eğer çiçek merakınız varsa ve tercihinizi vazo çiçeklerinden yana yaparsanız  rahat edersiniz, maazallah saksı çiçeği alırsanız hayat boyu uğraşır durursunuz. Yok vitamin ver, toprağını değiştir yok şunu yap yok bunu yap…

 

Buna rağmen vazo çiçeğinin de dezavantajları yok değildir. Vazo çiçeği merakı olanların dikkat etmeleri gereken en önemli şey onları bir vazoya koymaktır; yanılır da saksıya dikerseniz başınıza bela alırsınız.

Vazo çiçeğinin toprağa dikilmişi en tehlikelisidir.

Onların bakımı saksı çiçeklerine benzemez elinizde avucunuzda ne varsa götürür. Gözü sürekli dışarıdadır, sürekli bahçıvana gider, yapraklarını yaptırır, süslü püslü saksılar, saksı için güzel bir ev ister…

Siz siz olun vazo çiçeklerini tercih edin ve asla onları saksıya dikmeyin!

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  21 Temmuz  2005