Ömer Lütfi Kanburoğlu, Hıyarı tanıyalım Hayır siyaset politika

 

 

 

Hıyarı Tanıyalım

 

Hıyar her yerde bulabileceğiniz, ucuz ve basit bir gıdadır. Dünyanın her yerinde hıyar vardır; “bizim ülkemizde hıyar yok” diyen yalan söylüyordur. Hıyar her ülkede olur ama gelişmiş ülkelere kıyasla bizim gibi ülkelerde çok bol bulunur. Neredeyse her köşe başında vardır.

 

Hıyar her yerdedir. Bakkalda, markette, büroda, lokantada, mecliste, belediyede, şirketlerde, kamu kurumlarında istisnasız her yerde hıyar bulabilirsiniz. Kilo aldırmaz çünkü büyük bir oranda su ihtiva eder.  Bu sebeple açlığı bastırmak ve hatta susuzluğu gidermek için de iyi bir atıştırmalık olduğu söylenebilir.

 

Hıyar kabakgiller ailesine üye bir meyvedir onun için güç hangi taraftaysa ona doğru meyleder. Halk arasında sebze olarak nitelendirilir ama bitki bilimine göre, kendine has bazı özellikleri nedeniyle meyve sınıfına girer. Duruma göre şekil alır, bir bakarsınız yoğurt içinde, bir bakarsınız salatada, bir başka gün sandviç içinde… Sağlam bir duruşu, fikri, zikri yoktur, her şekle girer; bu özelliği onu sofraların baş tacı yapar, sürekli masadadır, hiç düşmez.

 

Hıyarın bilimsel literatürde yüze yakın farklı türü vardır ama sokağa çıktığınızda binlerce çeşidini görürsünüz. Taze ya da turşu şeklinde sofralarda bolca yer almasının yanı sıra kozmetik sektöründe de sıkça kullanılır; hıyar mucizesi sayesinde niceleri olduğundan daha değişik görünür.

 

Türkiye’de özellikle yoğurt içine doğranan hıyarın cacık şeklindeki salatası çok meşhurdur; ama ülkemizdeki hıyarların çoğundan “bi cacık olmaz”…

 

Mesela hıyarın önüne bir kitap koyun, rastgele açın okumaz, okuyamaz; ama sorsanız her şeyi bilir. Engin mutfak kültürü vardır, baklavanın şerbetine şeker yerine tuz, tavuk suyu çorbaya beyaz peynir, meyveli pastaya patates koyar. Koyar ama onlar bunun yanlış olduğunu bilmez, bütün hemcinsleri yemek için sıraya girer.

 

Hıyarın toplumda bol miktarda bulunmasının aslında ne ülkeye, ne de millete hiçbir faydası yoktur. Olmasa da olur, hatta olmasa daha iyi olur denebilecek bir meyvedir. Bütün hıyarların belki de onca yıl yaptığı ve yapacağı en hayırlı iş isminin içindeki “ı” ve “a” harflerinin yerini değiştirmek olacaktır…

 

 

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  18 Ocak 2017