Ömer Lütfi Kanburoğlu, 16 Nisan referandumu sonuçları, 16 Nisan referandumu anket sonucu, 2017 Anayasa Değişiklik Paketi referandumu anket sonuçları

 

16 NİSAN DEJAVUSU

 

 

Yıllardır her seçimde dejavu yaşıyoruz; AK Parti karşıtı seçmen her seçimden sonra “ulan bu kadar insan küfredip duruyor, kim oy veriyor bunlara, ben vermedim, o vermedi o zaman kim verdi bu kadar oyu” diye sorup durur. Hatta bu yüzden seçimlere hile karıştırıldığı iddiaları ayyuka çıkar.

 

Önümüzdeki 16 Nisan referandumunda da aynı şey olacak; dejavu yaşayacağız ama tersine…

 

Ne demek bu?

Şu anda ülke sathında önemli bir kesim referandumda “EVET” tercihi kullanacağını ifade ediyor. Hatta bu konuda kıçını yırtıp, “ben evet vereceğim, olmaz ben iki kere evet vereceğim” diyerek birbirini çiğneyen “en hakiki evet bu işyerinde” veya “öz hakiki evet” gibi pankartlar yaptıran insanlar var. 

Bunların hepsi referandumda “EVET” tercihi kullanacaklarını beyan edip iş, aş, ihale ve makam peşinde olan ama referandumda “hayır” oyu kullanacak kişiler.

 

Nasıl olsa “HAYIR” çıkarsa hiçbir şey değişmeyecek, cumhurbaşkanı, hükümet, başbakan, bakanlar, müsteşarlar, genel müdürler hepsi aynen yerli yerinde işlerine devam edecekler.

Fakat "EVET" çıkarsa herşey değişecek, Başbakanlık kapanacak, bazı bakanlıklar kapanacak, TBMM yapısı değişecek, insanların mevki ve makamları değişecek bu arada binlercesi işsiz kalacak vs. İhale kovalayanlar karşılarında hiç tanımadıkları insanları bulacaklar.

O zaman işi gücü yerinde olan insan niye "EVET" desin?

Öyle ya, eğer hükümetten memnun ve ülkenin içinde bulunduğu durumdan şikâyetçi değilseniz ne diye “EVET” diyeceksiniz?

Gayet mantıklı; eğer Sayın Binali Yıldırım Başbakan olarak işine devam etsin, ihale düzeni olduğu gibi sürsün, işimiz tıkırında aşımızı, işimizi kaybetmeyelim diyorsanız yapmanız gereken elbette “HAYIR” oyu kullanmak. 

 

Şimdi geleyim meselenin teknik boyutuna:

Uluslararası bir finans kuruluşu için aylardır referandum anketi yaptık. Daha doğrusu, ben böyle bir çalışmanın içinde yer aldım.

Anket sahibi müsaade etmediği sürece bunun detaylarını açıklamak mümkün değil ama şunu söyleyebilirim; sonuçlara göre referandumda %63 HAYIR çıkacak.

Bunun da tek sebebi AK Partili seçmenin üçte birinin “HAYIR” tercihi yapacak olması.

 

Anket yaparken bizi en çok zorlayan şey vatandaşın konuşmaktan korkmasıydı. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum itibarı ile siyasal bir anket yapmak pek mümkün olmuyor. Ortam sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek açısından müsait değil.

Her şeyden önce vatandaşımızın sorulara asla doğru cevap vermediği, özellikle “HAYIR” tercihinde bulunacakların bunu asla söylemediği, hatta “EVET” oyu vereceğini beyan ettiğini gözlemledik. Tabi bunun en büyük sebebi işini, aşını ve geleceğini kaybetme korkusu…

 

Biz de bu ve benzeri siyasal ortamlarda yapılması gerekeni yaptık ve doğrudan sorular yerine dolaylı yaklaşımlarla hedefe ulaşmaya çalıştık, mesela en basitinden “18 yaşında milletvekili olur mu” gibi sorularla…

 

Burada fazla detaya girmeyeceğim, zaten bu konu işin uzmanlarını ilgilendiriyor ama sonuç itibarı ile özellikle AK Parti seçmeninin önemli bir kısmının işini, aşını kaybetmemek için “HAYIR” tercihi kullanacağını tespit ettik.

 

Ulaştığımız sonuç %63 oranında HAYIR oldu; geri kalan da EVET ve diğerleri…

 

Elbette bu sonuç size abartılı gelebilir ama bu bir gün yaşanacak, belki de o gün 16 Nisan’dır.

 

Sayın Binali Yıldırım’ın bile işsiz kalmamak için HAYIR oyu vermesi gerektiği düşünülürse AK Partili seçmen de haksız değil.

 

Ayın 17’sinde bir dejavu yaşayacağız ama tersine; AK Partililer “kim verdi lan bu kadar HAYIR oyunu” diye birbirlerine soracaklar…

 

Tabi, eğer referandum yapılırsa.

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  31 Mart 2017