Ömer Lütfi Kanburoğlu, vikipedi yasak, wikipedia yasak

 

 

VİKİPEDİ YASAĞI

 

 

Gelişmemiş toplumların en önemli özelliğidir kurallara uymamak; özellikle ülkemizde tavan yapmıştır. Türkiye’de kanun bir çalgı aleti, adalet bir bayan ismidir. Seçilmişler kafasına göre takılır ama vatandaşın kafasına göre takılma lüksü yoktur; vatandaş kafasına göre takılma lüksü olan seçilmişlerin izinden gitmek zorundadır, özgürlük alanı bununla sınırlıdır.

Kanunlara uyma lüksü yoktur Türkiye’de; çünkü kanunlar külliyatta yazana göre değil, seçilmişlerin tercihine göre uygulanır.

Bugün yasak olanlar, kanuna göre hâlâ yasak olmasına rağmen uygulamada serbest kalabilir veya kanunlara göre serbest olan uygulamada yasaklanabilir. Uygar ve medeni dünyada bunun önüne geçmenin tek yolu adalete başvurmaktır ama Türkiye’de adalet hanım okuma yazma bilmediği için dert anlatamazsınız. Anlamaz…

 

Bir şeyden rahatsız olduğunuzda en kolay yoldur “yasaklamak”. Yıllardır bu halkın kaderi “yasak” üstüne kuruludur; zaten Adalet ve Kalkınma Partisinin kurulduğu yıl ezici bir çoğunlukla iktidar olmasının en büyük sebebi de halkın “hak, hukuk ve adalet” isteğinin tezahürüdür. Sonra ne olduğu ise ayrı bir tartışma konusudur.

 

Bu yasakların sebebi ve ne için konduğu daima tartışma konusu olmuştur; mesela başrollerini Peter O'Toole, Omar Sharif, Alec Guinness, Anthony Quinn’in oynadığı “Arabistanlı Lawrence” diye 1962 yapımı meşhur bir film vardır. Bu filmin oynatılması, seyredilmesi Türkiye’de 30 yıl yasaklanmıştır. Ülkemizde ilk defa 1990 yılında oynatılmış ve Türkler filmi çevrildikten 30 yıl sonra seyretmeye başlamışlardır; yani dünyada herkes seyrettikten sonra…

Neden acaba?

Niçin bütün dünya, isteyen herkes filmi seyredebilirken biz Türkler seyredemiyorduk?

Çünkü film Müslüman Arapların bir İngiliz ajanının peşine düşüp İslam’a yaptığı ihaneti, İslamiyet’e verdikleri zararı, İngilizlerle birlik olup Türkleri sırtından nasıl vurduklarını anlatıyordu. Bütün dünya bunu seyrederken Türkler “Arap kardeşliği” mavalı dinliyordu.

Sizce bu yasak kime hizmet ediyordu, Türklere mi?

 

Tarihimiz bunun gibi birçok örnekle doludur. Halkına güvenmeyen, halkının yerine düşünen, onun yerine karar veren insanların aradan geçen zaman içerisinde düşündükleri şeyin aslında “halk” olmadığı ortaya çıkar ama geçen zamanın ve yediğiniz kazıkların telafisi mümkün değildir…

 

Türkiye’de hayatın tamamı internet üzerine kurulu; bankacılık, sigortacılık, alışveriş, hastane randevu, ödemeler, tahsilatlar vs. aklınıza ne gelirse internet üzerinden yapıyorsunuz. Halkın %85’i internet kullanıyor; neredeyse dağdaki çoban bile internet üzerinden koyun otlatıyor, o kadar yani…

 

Hal böyleyken bazı bürokratlarımız her şeyi yasaklama derdinde; aslında birçok site yasak ama Allah’tan VPN diye bir uygulama var ve dünyanın başka bir ülkesi üzerinden internet erişiminiz aksamadan devam edebiliyor. Böylece insanlar isyan etmiyor.

 

Örneğin booking.com, Türkiye üzerinden giriş yapıp otel rezervasyonu yapamıyorsunuz, niye? Çünkü YASAK! 

Ama VPN’i aç mesela İngiltere’den rezervasyon yaptırır gibi Türkiye’de canının istediği otele rezervasyon yaptır serbest, ama Türkiye’den yaptırmak YASAK! Niye?

Nato kafa nato mermer de ondan…

 

Veya Vikipedi yasağı, internetin en büyük bilgi kaynağı vikipedi Türkiye’de yasak. Niye?

Çünkü 500 katrilyon satır bilgi arasında orospu çocuğunun biri Türkiye aleyhine bir iki satır bir şeyler yazmış. Türkiye aleyhine yazılan bu ifadeleri dünyada herkesin okuması serbest ama Türk vatandaşlarının okuması yasak.

Üstelik Türk vatandaşları bunu okumasınlar diye diğer bütün bilgilerin hepsi yasak, sanki bu satırları okuyan bütün Türkler gidip intihar edecek, çatıya çıkıp kendini aşağı atacak.

Neymiş efendim? Vikipedi yöneticilerine uyarı yazısı yazmışlar, onlar dikkate bile almamış. Köylülüğün bu kadarına da pes yani…

 

Vikipediye uyarı yazan “Hüsmen Ağa”, bak kardeşim; Vikipedi özgür bir platformdur, isteyen istediğini yazar, orada yazan her şey doğru diye bir kural yoktur. Doğruluğu otokontrol sistemi ile denetlenir, eğer yanlış olduğuna inanıyorsan sebebi, kaynağı ve gerekçeleri ile bunu belirtir müdahale edersin.

Vikipedi’nin yöneticileri filan yoktur, orayı yöneten sıradan insanların kendisidir; “bürokratlar, hizmetliler, devriyeler” gibi kategorilere ayrılmış görevliler vardır. Bu kategoriler daha önce bu görevlere atanmış insanlarca belirlenir. Bu tip yetkiler almak istiyorsan Vikipedi’ye biraz emek sarf eder sonra da müracaat edersin bu kadar basit, böylece maddelere koruma, kollama, silme vs. gibi yetkiler kazanırsın. Ayrıca maddelere her isteyen müdahale edebilir ama Vandalizm yapmamak şartıyla, Vandalizm yapıp yapmadığına işte bu görevliler karar verir ama madde içeriğine müdahale etmezler.

Kısaca özetlediğim bu konudan da anlaşılacağı gibi öyle “sen benim kim olduğumu biliyor musun” diye Vikipediye yazı yazarsan alacağın herhangi bir cevap filan olmaz, eğer yazı birinin eline geçerse muhtemelen seni “deli” zanneder, dikkate de almaz.

Bu şekilde dünyada herkesin okuyabildiği bir şeyi sadece kendi erişimine kapatırsan yaptığın şey “binanın çatısına çıktım aşağı atlayacağım” demekle eş anlamlıdır; adama “atlarsan atla, bana ne” derler.

 

Üstelik Vikipedi’yi erişime kapatmanın maliyeti sandığınızdan çok daha büyüktür; çünkü VPN açarak vikipediye erişmek ve okumak mümkün ama madde yazmanız ve değişiklik yapmanız mümkün değildir. VPN’den giriş yaptığınızda Vikipedi otomatik olarak IP’nizi tespit edip bunu anlamakta ve vandalizme karşı kendini koruma altına almaktadır. Bu ne demektir?

Yani vikipediyi erişime kapattığınız zaman dünyanın en büyük ansiklopedisine bir daha tek bir satır dahi yazamazsınız demektir.

Türkiye düşmanı herkes yurtdışından istediğini yazar ama siz buna asla ve asla müdahale edemezsiniz, bir satır dahi yazamazsınız demektir. Anladın mı “Hüsmen Ağa”?

 

Haaa senin derdin aynı Arabistanlı Lawrence filmindeki gibi farklı ise onu bilemem; yani belki de Türkiye’den bir Allah'ın kulu vikipediye bir şey yazmasın ama Türk düşmanı insanlar yurt dışından canları ne isterse yazsın ve Türkiye’den kimse buna müdahale edemesin diyorsan onu açık açık söyle de bilelim…

 

Eğer vikipedi’de, yani internetin en büyük bilgi kaynağında doğru düzgün bilgilerle anılmak istiyorsan yapacağın yasaklamak değil önünü açmak ve teşvik etmek olmalı. Üniversitelerde vikipedi’de yazar olmayı teşvik edici tedbirler almalı ve aklıselim sahibi insanları “bürokrat, hizmetli ve devriye” olmaya özendirmelisin.

Vikipedi’de herkes her istediğini yazabilir ama “bürokrat, hizmetli, devriye” gibi yetkili olmanın şartları ve bu kişilerin güncellenmiş listesi aşağıda özetlenmiştir, belki “o yasak, bu yasak” diye karar alıp şişeye koyarak denize atacağına bunları okumayı deneyebilirsin.

 

BÜROKRAT

Bürokratlar, hizmetlilerde bulunmayan iki teknik fonksiyona sahiptirler:

1.         Normal bir kullanıcıyı hizmetli veya bürokrat atayabilirler,

2.         Bir kullanıcıya bot statüsü verebilirler, veya bir kullanıcının bot statüsünü iptal edebilirler,

Bürokratlar, hizmetli ve bürokrat atama fonksiyonlarını uygularken, Vikipedi politikalarını ve oluşmuş fikir birliğini gözeterek hareket ederler. Benzer şekilde, kullanıcı adlarını değiştirirken doğru muhakemede bulunacakları ve bir kullanıcıya bot statüsü verirken bot politikalarına uygun davranacakları varsayılır. Fikir birliğini doğru muhakeme etmeleri ve arzu edildiğinde hareketlerinin arkasında yatan nedenleri medeni bir şekilde açıklayabilmeleri beklenir. Bürokratların belirli bir inisiyatife sahip olduğu unutulmamalıdır. 

 

Bürokrat listesi: 

·                 Elmacenderesi (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, denetçi, gözetmen, hizmetli) (19 Ocak 2007 tarihinde 00:48'de oluşturuldu.)

·                 Mskyrider (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (21 Haziran 2006 tarihinde 06:33'de oluşturuldu.)

·                 Superyetkin (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (25 Temmuz 2008 tarihinde 11:24'de oluşturuldu.)

·                 Vikiçizer (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (27 Mayıs 2007 tarihinde 12:47'de oluşturuldu.)

·                 Vito Genovese (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (3 Ağustos 2006 tarihinde 23:05'de oluşturuldu.)

·                 Yabancı (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, IP engelleme muafı, hizmetli) (9 Temmuz 2007 tarihinde 07:24'de oluşturuldu.)

 

HİZMETLİ

Hizmetli, Vikipedi'nin işleyişi için gerekli olan bazı işlevlere erişimi olan kullanıcılara verilen addır. Bu görevler veya işlevler, sayfa silebilme veya silinen bir sayfayı geri getirebilme, sayfaları geçici olarak korumaya alıp değiştirilmesini durdurma ya da korumasını kaldırıp değişikliğe yeniden izin verme, bir kayıtlı kullanıcı ya da IP adresinden erişimi engelleme ya da yeniden erişimine izin verebilme olarak özetlenebilir. Vikipedi'deki uygulama, Vikipedi'ye en azından bir-iki aylığına, etkin ve düzenli olarak katkıda bulunmuş, Vikipedi politikalarını tanımasının yanı sıra aynı zamanda bu politikaları uygulayan ve topluluğun güvenini kazanmış Vikipedistlere, hizmetli görevinin bir hizmetli başvurusu tartışması sonrasında verilmesidir. İlgili işlevler süresiz bir şekilde verilirken, kullanıcının kendi isteği doğrultusunda veya Meta'da geçerli olan küresel politika gereğince 2 yıldan uzun süre katkı yapmaması durumunda geri alınabilir.

Vikipedi'de hizmetlilik güç değil, sorumluluk anlamına gelir. Hizmetlilerin topluluğu yönetmeleri söz konusu değildir. Tüm diğer Vikipedistler gibi eşit söz yetkileri vardır; kuralları koymazlar. Hizmetliler deneyimli Vikipedistlerdir. Bunun yanı sıra Vikipedi'de ilkelere ve kurallara uyulması gibi konuları gözetirler. Yanlış yapanları uyarırlar; onlara yol gösterirler. Gerektiğinde de sorunu çözmek için ellerinde bulundurdukları ek yetkileri kullanabilirler. Öteki kullanıcılardan ayrıcalıkları yalnızca viki yazılımının sunduğu birkaç özel işlevi kullanabilmeleridir.

Hizmetli olmanın, kişinin yaptığı hizmetlerden ötürü hakedilmiş bir rütbe ya da ödül gibi düşünülmemesi gerekir. Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar yalnız hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidirler. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan hoşnut olmayacak birinin hizmetli olmaması daha doğru olacaktır.

 

Hizmetli listesi:     

·                 Ahzaryamed (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (12 Mayıs 2008 tarihinde 16:23'de oluşturuldu.)

·                 Akhilleis (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (15 Ağustos 2008 tarihinde 14:26'de oluşturuldu.)

·                 Cat (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (25 Haziran 2006 tarihinde 10:59'de oluşturuldu.)

·                 Citrat (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli)

·                 Eldarion (mesaj | katkılar)‏‎ (denetçi, gözetmen, hizmetli) (7 Ocak 2007 tarihinde 23:31'de oluşturuldu.)

·                 Elmacenderesi (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, denetçi, gözetmen, hizmetli) (19 Ocak 2007 tarihinde 00:48'de oluşturuldu.)

·                 Fagus (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli)

·                 Filanca (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, hizmetli)

·                 Gökhan (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (21 Şubat 2007 tarihinde 21:25'de oluşturuldu.)

·                 HakanIST (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (21 Nisan 2015 tarihinde 10:26'de oluşturuldu.)

·                 Khutuck (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (30 Mart 2006 tarihinde 20:46'de oluşturuldu.)

·                 Kötüye kullanım süzgeci (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (17 Nisan 2017 tarihinde 14:40'de oluşturuldu.)

·                 Lighterside (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli)

·                 Manco Capac (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (29 Ekim 2007 tarihinde 10:55'de oluşturuldu.)

·                 Merube 89 (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (31 Ağustos 2008 tarihinde 03:09'de oluşturuldu.)

·                 Mskyrider (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (21 Haziran 2006 tarihinde 06:33'de oluşturuldu.)

·                 Mukaddime (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli)

·                 Reality006 (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (16 Ekim 2008 tarihinde 17:52'de oluşturuldu.)

·                 Sabri76 (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (22 Ağustos 2007 tarihinde 14:09'de oluşturuldu.)

·                 Sakhalinio (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (5 Mayıs 2007 tarihinde 13:44'de oluşturuldu.)

·                 Superyetkin (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (25 Temmuz 2008 tarihinde 11:24'de oluşturuldu.)

·                 Théoden (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (17 Haziran 2008 tarihinde 09:26'de oluşturuldu.)

·                 Ugur Basak (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli)

·                 Uğurkent (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (25 Ocak 2011 tarihinde 14:18'de oluşturuldu.)

·                 Vikiçizer (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (27 Mayıs 2007 tarihinde 12:47'de oluşturuldu.)

·                 Vito Genovese (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, hizmetli) (3 Ağustos 2006 tarihinde 23:05'de oluşturuldu.)

·                 Yabancı (mesaj | katkılar)‏‎ (bürokrat, IP engelleme muafı, hizmetli) (9 Temmuz 2007 tarihinde 07:24'de oluşturuldu.)

·                 Zaitsév (mesaj | katkılar)‏‎ (hizmetli) (28 Mayıs 2014 tarihinde 16:21'de oluşturuldu.)

 

DEVRİYE

Devriyeler, Sayfaları gözden geçirerek onay veya ret işlemi gerçekleştirebilen kullanıcılardır. Bu kullanıcı grubu, vandalizm ile mücadeleyi kolaylaştıracak çeşitli haklara sahiptir.

Devriyelik yetkisi, hizmetliler tarafından manuel olarak verilmektedir. Yetki, kullanıcının istismarı görüldüğünde geri alınabilmektedir.

 

Devriye listesi:

·                 ANADOLU (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (15 Mayıs 2010 tarihinde 12:56'de oluşturuldu.)

·                 Abuk SABUK (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Ekim 2006 tarihinde 01:08'de oluşturuldu.)

·                 Agnostik Çeviri Grubu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Ağustos 2011 tarihinde 21:18'de oluşturuldu.)

·                 Ahmet Fahri Sezgin (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Aralık 2012 tarihinde 14:18'de oluşturuldu.)

·                 Ahmet Turhan (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, toplu ileti gönderici, devriye) (17 Mayıs 2014 tarihinde 12:47'de oluşturuldu.)

·                 Akil13 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Ekim 2009 tarihinde 19:50'de oluşturuldu.)

·                 Akinranbu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Mart 2011 tarihinde 14:11'de oluşturuldu.)

·                 Albay Hardal (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (24 Aralık 2011 tarihinde 21:56'de oluşturuldu.)

·                 AlexandreManette (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Şubat 2012 tarihinde 07:56'de oluşturuldu.)

·                 AliIsingor (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Haziran 2006 tarihinde 08:45'de oluşturuldu.)

·                 AliKd (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Haziran 2010 tarihinde 11:27'de oluşturuldu.)

·                 AlpFatih (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Aralık 2010 tarihinde 15:58'de oluşturuldu.)

·                 Alperen (mesaj | katkılar)‏‎ (teknisyen, devriye)

·                 Alperen Gezer (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Aralık 2012 tarihinde 18:37'de oluşturuldu.)

·                 Alptns90 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Nisan 2009 tarihinde 15:54'de oluşturuldu.)

·                 Amigo35 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Haziran 2007 tarihinde 20:30'de oluşturuldu.)

·                 Anerka (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Ağustos 2006 tarihinde 07:39'de oluşturuldu.)

·                 Antmqr (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Eylül 2012 tarihinde 07:09'de oluşturuldu.)

·                 Anyela23 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Eylül 2015 tarihinde 08:03'de oluşturuldu.)

·                 Anylai (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Eylül 2008 tarihinde 17:55'de oluşturuldu.)

·                 Aoze (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Şubat 2009 tarihinde 10:35'de oluşturuldu.)

·                 Ato (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 AyBars (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Ocak 2015 tarihinde 15:49'de oluşturuldu.)

·                 Aycan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Nisan 2006 tarihinde 17:19'de oluşturuldu.)

·                 Ayrıntılı Bilgi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Şubat 2014 tarihinde 18:16'de oluşturuldu.)

·                 Azizkayihan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (25 Mayıs 2008 tarihinde 02:31'de oluşturuldu.)

·                 BSRF (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Mart 2012 tarihinde 19:58'de oluşturuldu.)

·                 Babatolian (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (11 Eylül 2011 tarihinde 16:29'de oluşturuldu.)

·                 Bahar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Nisan 2006 tarihinde 20:18'de oluşturuldu.)

·                 Bambi'nin annesi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Ağustos 2007 tarihinde 18:35'de oluşturuldu.)

·                 Basak (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Batuhan duz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Temmuz 2012 tarihinde 12:24'de oluşturuldu.)

·                 Bca (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Mart 2011 tarihinde 11:37'de oluşturuldu.)

·                 Belekvor (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Aralık 2007 tarihinde 15:06'de oluşturuldu.)

·                 Berfu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (17 Şubat 2007 tarihinde 11:42'de oluşturuldu.)

·                 Berkay0652 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Ocak 2008 tarihinde 08:13'de oluşturuldu.)

·                 Berkaysnklf (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Şubat 2009 tarihinde 20:06'de oluşturuldu.)

·                 Berkecelik (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Haziran 2011 tarihinde 09:16'de oluşturuldu.)

·                 Bermanya (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Eylül 2009 tarihinde 17:18'de oluşturuldu.)

·                 Berrram (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Ocak 2013 tarihinde 10:35'de oluşturuldu.)

·                 Beyaz Deriili (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Mayıs 2015 tarihinde 17:54'de oluşturuldu.)

·                 Beyaz Zenci (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Ağustos 2011 tarihinde 19:14'de oluşturuldu.)

·                 Bezgin Gezgin (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Ekim 2011 tarihinde 15:02'de oluşturuldu.)

·                 Bilalokms (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Ocak 2012 tarihinde 08:17'de oluşturuldu.)

·                 Bilgin adem (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Kasım 2006 tarihinde 00:36'de oluşturuldu.)

·                 Billyg (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Haziran 2007 tarihinde 13:00'de oluşturuldu.)

·                 Birazdangelicem (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Ocak 2015 tarihinde 15:11'de oluşturuldu.)

·                 BlueTime93 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Aralık 2012 tarihinde 17:07'de oluşturuldu.)

·                 Bluefin (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Temmuz 2010 tarihinde 07:25'de oluşturuldu.)

·                 Bora (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Nisan 2007 tarihinde 21:02'de oluşturuldu.)

·                 Bulgu (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (29 Ağustos 2007 tarihinde 20:47'de oluşturuldu.)

·                 Buzancar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Nisan 2008 tarihinde 14:04'de oluşturuldu.)

·                 By erdo can (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, toplu ileti gönderici, devriye) (12 Aralık 2015 tarihinde 14:50'de oluşturuldu.)

·                 Bödöŋtıl (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (11 Temmuz 2006 tarihinde 08:28'de oluşturuldu.)

·                 CRea80 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (15 Haziran 2007 tarihinde 03:57'de oluşturuldu.)

·                 Caglarctr (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Kasım 2012 tarihinde 23:31'de oluşturuldu.)

·                 Ceas08 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Eylül 2009 tarihinde 08:29'de oluşturuldu.)

·                 Cekli829 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Mayıs 2009 tarihinde 06:25'de oluşturuldu.)

·                 Cem Rize (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (4 Ekim 2015 tarihinde 15:25'de oluşturuldu.)

·                 Cemyildiz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Chairmanbka (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Nisan 2011 tarihinde 14:07'de oluşturuldu.)

·                 Chansey (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (23 Aralık 2013 tarihinde 19:17'de oluşturuldu.)

·                 Charismaniac (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Ocak 2009 tarihinde 13:45'de oluşturuldu.)

·                 Cobija (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (15 Aralık 2007 tarihinde 14:12'de oluşturuldu.)

·                 Colorfast (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Nisan 2012 tarihinde 06:12'de oluşturuldu.)

·                 Coolland (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Kasım 2006 tarihinde 18:44'de oluşturuldu.)

·                 Coriolis (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (17 Eylül 2006 tarihinde 12:35'de oluşturuldu.)

·                 Cubestami (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Ağustos 2014 tarihinde 20:38'de oluşturuldu.)

·                 Curious (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Ağustos 2006 tarihinde 07:24'de oluşturuldu.)

·                 Dekolteli Kefen (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Mart 2011 tarihinde 08:55'de oluşturuldu.)

·                 Denisutku (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Deniz yildiz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Haziran 2011 tarihinde 16:37'de oluşturuldu.)

·                 Dezeke (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Şubat 2008 tarihinde 12:41'de oluşturuldu.)

·                 DieFohlen (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Şubat 2007 tarihinde 18:42'de oluşturuldu.)

·                 Dijkstra (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Eylül 2013 tarihinde 14:42'de oluşturuldu.)

·                 Docbaba (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Aralık 2007 tarihinde 22:15'de oluşturuldu.)

·                 Doce (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Temmuz 2008 tarihinde 23:32'de oluşturuldu.)

·                 Dogstar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Ağustos 2008 tarihinde 15:43'de oluşturuldu.)

·                 Doruk455 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Haziran 2013 tarihinde 11:07'de oluşturuldu.)

·                 Doruksal (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Dr. Coal (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Nisan 2009 tarihinde 21:38'de oluşturuldu.)

·                 Dr.tolga (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Şubat 2008 tarihinde 02:08'de oluşturuldu.)

·                 Drgulcu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Mart 2011 tarihinde 15:24'de oluşturuldu.)

·                 Durkin (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (31 Temmuz 2008 tarihinde 19:38'de oluşturuldu.)

·                 Düşünenadam (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Kasım 2006 tarihinde 12:59'de oluşturuldu.)

·                 E-92 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Eylül 2007 tarihinde 21:25'de oluşturuldu.)

·                 E3.akpinar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Haziran 2011 tarihinde 22:12'de oluşturuldu.)

·                 Eddie Guerrero (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Ocak 2007 tarihinde 14:30'de oluşturuldu.)

·                 EdizS (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Ocak 2016 tarihinde 13:36'de oluşturuldu.)

·                 Emir Özen (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (5 Mart 2016 tarihinde 15:38'de oluşturuldu.)

·                 EmreDuran (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Şubat 2006 tarihinde 21:27'de oluşturuldu.)

·                 EmreKLC (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Aralık 2011 tarihinde 19:56'de oluşturuldu.)

·                 EmreSyr (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (11 Ocak 2013 tarihinde 15:12'de oluşturuldu.)

·                 Emreculha (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Haziran 2007 tarihinde 14:54'de oluşturuldu.)

·                 Emresulun93 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Nisan 2012 tarihinde 20:16'de oluşturuldu.)

·                 Emyil (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Haziran 2009 tarihinde 15:26'de oluşturuldu.)

·                 Eray36 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (17 Ağustos 2007 tarihinde 11:48'de oluşturuldu.)

·                 Erdall (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 ErdoğanTR (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Kasım 2015 tarihinde 12:55'de oluşturuldu.)

·                 Erhfb (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (5 Ocak 2009 tarihinde 18:15'de oluşturuldu.)

·                 Erkcan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Erlik.khan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Kasım 2011 tarihinde 09:11'de oluşturuldu.)

·                 Ermangg (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Ekim 2006 tarihinde 20:01'de oluşturuldu.)

·                 Ertly (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (25 Mart 2008 tarihinde 13:39'de oluşturuldu.)

·                 Esc2003 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Nisan 2010 tarihinde 07:01'de oluşturuldu.)

·                 Esy (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (5 Ekim 2008 tarihinde 12:01'de oluşturuldu.)

·                 Euphemia (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Şubat 2010 tarihinde 20:46'de oluşturuldu.)

·                 Evolutionoftheuniverse (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Eylül 2015 tarihinde 18:18'de oluşturuldu.)

·                 Eğitmen (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Şubat 2012 tarihinde 23:40'de oluşturuldu.)

·                 Frock~trwiki (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Kasım 2006 tarihinde 11:53'de oluşturuldu.)

·                 Galaksidekiotostopcu (mesaj | katkılar)‏‎ (teknisyen, devriye) (5 Ağustos 2014 tarihinde 17:40'de oluşturuldu.)

·                 GelecekGecmisteGizlidir (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Temmuz 2015 tarihinde 09:51'de oluşturuldu.)

·                 Gemalmaz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Gençfenerbahçeli98 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Kasım 2012 tarihinde 16:11'de oluşturuldu.)

·                 Gençosmanlı (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Nisan 2007 tarihinde 13:56'de oluşturuldu.)

·                 Gezginrocker (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Şubat 2012 tarihinde 12:15'de oluşturuldu.)

·                 Ghetto (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Şubat 2007 tarihinde 14:22'de oluşturuldu.)

·                 Gizemli (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (11 Ağustos 2006 tarihinde 20:31'de oluşturuldu.)

·                 Gizliyedili (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Kasım 2012 tarihinde 07:45'de oluşturuldu.)

·                 Gnaaye (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (25 Mayıs 2013 tarihinde 18:04'de oluşturuldu.)

·                 Gnomate (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (11 Ekim 2016 tarihinde 18:51'de oluşturuldu.)

·                 Gokhan85 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Temmuz 2006 tarihinde 15:54'de oluşturuldu.)

·                 Goktr001 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Haziran 2008 tarihinde 12:21'de oluşturuldu.)

·                 Gray Budgie (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Ağustos 2012 tarihinde 16:13'de oluşturuldu.)

·                 Gulo Luscus (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Ekim 2012 tarihinde 17:36'de oluşturuldu.)

·                 Gundoganfa (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Guzelonlu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Gökçe Yörük (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Ağustos 2007 tarihinde 14:41'de oluşturuldu.)

·                 Görkem7 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Ağustos 2012 tarihinde 18:56'de oluşturuldu.)

·                 Hakanp (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Eylül 2008 tarihinde 14:44'de oluşturuldu.)

·                 Hancer i figan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Haziran 2013 tarihinde 19:50'de oluşturuldu.)

·                 HastaLaVi2 (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (17 Mart 2013 tarihinde 07:20'de oluşturuldu.)

·                 Hcagri (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Mart 2007 tarihinde 20:30'de oluşturuldu.)

·                 Hedda Gabler (eski) (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (26 Ekim 2006 tarihinde 08:34'de oluşturuldu.)

·                 Henginy (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Ocak 2014 tarihinde 20:02'de oluşturuldu.)

·                 Heyula91 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Ağustos 2014 tarihinde 23:24'de oluşturuldu.)

·                 HicBitmeyenAkbil (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Mayıs 2015 tarihinde 05:35'de oluşturuldu.)

·                 Hobbit28 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Ekim 2009 tarihinde 20:18'de oluşturuldu.)

·                 Homonihilis (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (11 Haziran 2007 tarihinde 13:18'de oluşturuldu.)

·                 Honacan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Kasım 2006 tarihinde 08:10'de oluşturuldu.)

·                 Horozlar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Haziran 2010 tarihinde 08:27'de oluşturuldu.)

·                 Horseblood (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Aralık 2011 tarihinde 21:46'de oluşturuldu.)

·                 Huunta (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Ocak 2009 tarihinde 22:11'de oluşturuldu.)

·                 Ibrahim Dede (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Ağustos 2008 tarihinde 11:27'de oluşturuldu.)

·                 Iggydarsa (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (15 Ocak 2009 tarihinde 22:18'de oluşturuldu.)

·                 Ilgaz ER (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Mart 2011 tarihinde 15:33'de oluşturuldu.)

·                 JackUKElliott (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Eylül 2009 tarihinde 09:31'de oluşturuldu.)

·                 JustForFun (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Haziran 2011 tarihinde 12:13'de oluşturuldu.)

·                 Kafkasmurat (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Kahve6 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Şubat 2012 tarihinde 07:53'de oluşturuldu.)

·                 Kalem (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Eylül 2006 tarihinde 12:08'de oluşturuldu.)

·                 Kamuran otukenli (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Eylül 2008 tarihinde 07:13'de oluşturuldu.)

·                 Katpatuka (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Kazbeguris (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (15 Ağustos 2009 tarihinde 16:02'de oluşturuldu.)

·                 KediÇobanı (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Mart 2011 tarihinde 09:25'de oluşturuldu.)

·                 Kekibec (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Mart 2009 tarihinde 09:01'de oluşturuldu.)

·                 Kemal K. (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Ekim 2007 tarihinde 17:08'de oluşturuldu.)

·                 Kendinciz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (25 Temmuz 2013 tarihinde 13:04'de oluşturuldu.)

·                 Kerem (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Ocak 2008 tarihinde 11:15'de oluşturuldu.)

·                 Khadkhall (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Eylül 2012 tarihinde 09:20'de oluşturuldu.)

·                 Kibele (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (31 Mayıs 2006 tarihinde 11:38'de oluşturuldu.)

·                 Kingbjelica (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (29 Aralık 2015 tarihinde 20:39'de oluşturuldu.)

·                 Kmoksy (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Mart 2010 tarihinde 00:12'de oluşturuldu.)

·                 Kudelski (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Ağustos 2008 tarihinde 10:56'de oluşturuldu.)

·                 Kulburator (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Kasım 2010 tarihinde 19:08'de oluşturuldu.)

·                 Kumul (mesaj | katkılar)‏‎ (teknisyen, devriye) (12 Ocak 2010 tarihinde 19:13'de oluşturuldu.)

·                 Kılıç46 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Nisan 2009 tarihinde 16:50'de oluşturuldu.)

·                 Lawlss (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Mart 2010 tarihinde 23:43'de oluşturuldu.)

·                 Lmattdavidsmithl (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Temmuz 2015 tarihinde 14:51'de oluşturuldu.)

·                 LordReco (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (25 Şubat 2011 tarihinde 20:08'de oluşturuldu.)

·                 LuCKY (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Şubat 2007 tarihinde 15:49'de oluşturuldu.)

·                 Lunchweek (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (24 Şubat 2006 tarihinde 15:43'de oluşturuldu.)

·                 MD (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Temmuz 2007 tarihinde 00:36'de oluşturuldu.)

·                 MEOGLOBAL (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Temmuz 2011 tarihinde 23:16'de oluşturuldu.)

·                 MHIRM (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Temmuz 2011 tarihinde 12:58'de oluşturuldu.)

·                 MaddyRockFan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Nisan 2007 tarihinde 14:22'de oluşturuldu.)

·                 Magawla61 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Mayıs 2011 tarihinde 20:49'de oluşturuldu.)

·                 Makedon (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Maurice Flesier (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Ekim 2011 tarihinde 19:37'de oluşturuldu.)

·                 Mavrikant (mesaj | katkılar)‏‎ (teknisyen, devriye) (10 Ocak 2014 tarihinde 20:14'de oluşturuldu.)

·                 McAang (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Ocak 2014 tarihinde 11:30'de oluşturuldu.)

·                 Mclovinx (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Ocak 2014 tarihinde 16:39'de oluşturuldu.)

·                 Mecnun112 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Mart 2015 tarihinde 00:02'de oluşturuldu.)

·                 Meisam (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Ağustos 2008 tarihinde 11:28'de oluşturuldu.)

·                 Melihsen (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Ekim 2007 tarihinde 17:04'de oluşturuldu.)

·                 Melikov Memmed (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Mayıs 2009 tarihinde 12:25'de oluşturuldu.)

·                 Memty (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Merhabaviki (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Ekim 2015 tarihinde 14:25'de oluşturuldu.)

·                 Milesbroke (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Ekim 2009 tarihinde 19:57'de oluşturuldu.)

·                 Mimar77 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (5 Aralık 2009 tarihinde 03:39'de oluşturuldu.)

·                 Miogenes (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Eylül 2015 tarihinde 13:58'de oluşturuldu.)

·                 Mirochi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Kasım 2008 tarihinde 10:16'de oluşturuldu.)

·                 Mona778 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Mayıs 2015 tarihinde 01:14'de oluşturuldu.)

·                 Monurts87 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (31 Aralık 2014 tarihinde 02:27'de oluşturuldu.)

·                 MucOnur (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Aralık 2013 tarihinde 16:03'de oluşturuldu.)

·                 Murat Güneş Altuntaşoğlu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Haziran 2013 tarihinde 18:00'de oluşturuldu.)

·                 Muratero (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Mart 2012 tarihinde 14:08'de oluşturuldu.)

·                 Muskid (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Nisan 2012 tarihinde 20:42'de oluşturuldu.)

·                 Mustafa Alperen SEKİ (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Eylül 2013 tarihinde 08:49'de oluşturuldu.)

·                 MustafaKurt (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Eylül 2015 tarihinde 20:17'de oluşturuldu.)

·                 Myrat (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (24 Mart 2008 tarihinde 15:28'de oluşturuldu.)

·                 Myxomatosis57 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Şubat 2012 tarihinde 12:34'de oluşturuldu.)

·                 Méarchlár (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Mart 2015 tarihinde 16:39'de oluşturuldu.)

·                 Mızrak (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Ağustos 2007 tarihinde 12:18'de oluşturuldu.)

·                 NKOzi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Kasım 2009 tarihinde 14:03'de oluşturuldu.)

·                 NarsiL~trwiki (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Ocak 2013 tarihinde 13:06'de oluşturuldu.)

·                 Narsilien (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Ağustos 2013 tarihinde 18:53'de oluşturuldu.)

·                 Nebra (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Nisan 2012 tarihinde 09:32'de oluşturuldu.)

·                 Needemm (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Ekim 2014 tarihinde 21:40'de oluşturuldu.)

·                 Nihan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Mart 2006 tarihinde 04:27'de oluşturuldu.)

·                 Nosferatü (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Şubat 2006 tarihinde 09:14'de oluşturuldu.)

·                 Noyder (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Ağustos 2007 tarihinde 16:42'de oluşturuldu.)

·                 Nukteolog (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Eylül 2015 tarihinde 12:28'de oluşturuldu.)

·                 Nushirevan11 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Kasım 2014 tarihinde 15:18'de oluşturuldu.)

·                 O.K.T. (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Şubat 2010 tarihinde 23:10'de oluşturuldu.)

·                 Odaxre (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Nisan 2010 tarihinde 22:11'de oluşturuldu.)

·                 Okanfan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Ekim 2014 tarihinde 11:42'de oluşturuldu.)

·                 Oktanyum (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Aralık 2006 tarihinde 20:44'de oluşturuldu.)

·                 Oltnilhn (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Şubat 2007 tarihinde 13:58'de oluşturuldu.)

·                 Omerserez (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Ocak 2007 tarihinde 13:04'de oluşturuldu.)

·                 On 15 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Ekim 2009 tarihinde 07:19'de oluşturuldu.)

·                 Onur (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Mayıs 2006 tarihinde 16:38'de oluşturuldu.)

·                 Orjins (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Temmuz 2006 tarihinde 12:46'de oluşturuldu.)

·                 Orwellianist (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Ekim 2015 tarihinde 03:06'de oluşturuldu.)

·                 Ostique (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Nisan 2006 tarihinde 13:16'de oluşturuldu.)

·                 Ozanhazer (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Kasım 2006 tarihinde 13:44'de oluşturuldu.)

·                 Ozankra (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (5 Ocak 2011 tarihinde 14:30'de oluşturuldu.)

·                 Oğuzhan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Aralık 2008 tarihinde 13:43'de oluşturuldu.)

·                 Perencal (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Eylül 2013 tarihinde 15:41'de oluşturuldu.)

·                 Petrb (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Kasım 2010 tarihinde 18:21'de oluşturuldu.)

·                 Pinar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 Pinkmlover (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Ağustos 2011 tarihinde 19:53'de oluşturuldu.)

·                 Pipapo7 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Eylül 2012 tarihinde 11:15'de oluşturuldu.)

·                 Poyraz 72 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Temmuz 2012 tarihinde 09:39'de oluşturuldu.)

·                 Pragdon (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, toplu ileti gönderici, devriye) (4 Mart 2010 tarihinde 21:30'de oluşturuldu.)

·                 Raksidelic (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (11 Mayıs 2009 tarihinde 11:28'de oluşturuldu.)

·                 Rapcrowl (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Nisan 2014 tarihinde 19:44'de oluşturuldu.)

·                 Rapsar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Mayıs 2009 tarihinde 12:43'de oluşturuldu.)

·                 Ravages (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Mart 2007 tarihinde 20:20'de oluşturuldu.)

·                 Rdvnygt (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Eylül 2010 tarihinde 11:31'de oluşturuldu.)

·                 Recebistan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Mart 2013 tarihinde 22:52'de oluşturuldu.)

·                 Reob (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Ağustos 2009 tarihinde 00:13'de oluşturuldu.)

·                 Roxyy (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Ocak 2012 tarihinde 18:23'de oluşturuldu.)

·                 SAİT71 (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (20 Şubat 2008 tarihinde 11:16'de oluşturuldu.)

·                 Sadrettin (mesaj | katkılar)‏‎ (denetçi, teknisyen, devriye) (24 Ağustos 2008 tarihinde 11:56'de oluşturuldu.)

·                 Sae1962 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Nisan 2006 tarihinde 09:27'de oluşturuldu.)

·                 Sarv (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Haziran 2010 tarihinde 12:33'de oluşturuldu.)

·                 Sayginer (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Mart 2008 tarihinde 08:07'de oluşturuldu.)

·                 Sayz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Haziran 2011 tarihinde 19:45'de oluşturuldu.)

·                 Sebastian James (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Temmuz 2012 tarihinde 12:09'de oluşturuldu.)

·                 Sefasungur (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Eylül 2007 tarihinde 23:51'de oluşturuldu.)

·                 Seksen iki yüz kırk beş (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Ekim 2009 tarihinde 12:18'de oluşturuldu.)

·                 Selahattin ilhan (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (9 Nisan 2016 tarihinde 20:40'de oluşturuldu.)

·                 Senoleker (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Kasım 2009 tarihinde 17:24'de oluşturuldu.)

·                 Sero1988 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Ekim 2007 tarihinde 19:31'de oluşturuldu.)

·                 Sevda Filiz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Mayıs 2009 tarihinde 09:07'de oluşturuldu.)

·                 Shedai (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Nisan 2012 tarihinde 13:53'de oluşturuldu.)

·                 SiLveRLeaD (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Aralık 2011 tarihinde 13:23'de oluşturuldu.)

·                 Sidney Eric Wolf (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Aralık 2016 tarihinde 13:53'de oluşturuldu.)

·                 SkyHorizon (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Şubat 2015 tarihinde 01:06'de oluşturuldu.)

·                 Sogenius (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (5 Ocak 2013 tarihinde 20:22'de oluşturuldu.)

·                 Son kahraman (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Ağustos 2009 tarihinde 09:47'de oluşturuldu.)

·                 Sputnik1907 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (21 Eylül 2015 tarihinde 23:56'de oluşturuldu.)

·                 Sralp2 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Kasım 2013 tarihinde 16:27'de oluşturuldu.)

·                 Stambouliote (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Eylül 2006 tarihinde 15:52'de oluşturuldu.)

·                 Starskyinn (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Nisan 2006 tarihinde 20:35'de oluşturuldu.)

·                 Sultan Galiyev (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Temmuz 2015 tarihinde 11:32'de oluşturuldu.)

·                 Supermæn (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Ekim 2009 tarihinde 17:05'de oluşturuldu.)

·                 Tacci2023 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (7 Haziran 2011 tarihinde 16:08'de oluşturuldu.)

·                 Takabeg (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Ekim 2007 tarihinde 12:56'de oluşturuldu.)

·                 Tanyel (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Şubat 2006 tarihinde 20:07'de oluşturuldu.)

·                 Tarkovsky (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (9 Mayıs 2006 tarihinde 11:38'de oluşturuldu.)

·                 Taysin (mesaj | katkılar)‏‎ (gözetmen, devriye) (19 Haziran 2009 tarihinde 09:57'de oluşturuldu.)

·                 Teacher0691 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Mayıs 2014 tarihinde 20:18'de oluşturuldu.)

·                 Telekomer (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Nisan 2007 tarihinde 17:50'de oluşturuldu.)

·                 Tema (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Ekim 2006 tarihinde 18:12'de oluşturuldu.)

·                 The Emirr (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (20 Mart 2009 tarihinde 18:33'de oluşturuldu.)

·                 Thecatcherintherye (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Ocak 2007 tarihinde 21:12'de oluşturuldu.)

·                 Therou (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Ağustos 2011 tarihinde 12:59'de oluşturuldu.)

·                 TmY e12 (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (5 Mart 2016 tarihinde 10:16'de oluşturuldu.)

·                 Toksoz (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Ocak 2013 tarihinde 21:37'de oluşturuldu.)

·                 Tolqadernek (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Mart 2010 tarihinde 13:11'de oluşturuldu.)

·                 Totenkopf division (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Mart 2009 tarihinde 22:25'de oluşturuldu.)

·                 Triancula (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (24 Mart 2008 tarihinde 07:21'de oluşturuldu.)

·                 Turgut46 (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (10 Mayıs 2014 tarihinde 02:39'de oluşturuldu.)

·                 Turkiyeli374 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Nisan 2012 tarihinde 17:47'de oluşturuldu.)

·                 Tuğkan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Şubat 2017 tarihinde 14:45'de oluşturuldu.)

·                 Txrazy (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Eylül 2008 tarihinde 11:40'de oluşturuldu.)

·                 Uchiha Itachi1990 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (31 Mart 2014 tarihinde 11:13'de oluşturuldu.)

·                 Ullierlich (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Mart 2011 tarihinde 11:20'de oluşturuldu.)

·                 Ultraslansi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Eylül 2011 tarihinde 20:48'de oluşturuldu.)

·                 Umut Yazici (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Ocak 2011 tarihinde 17:20'de oluşturuldu.)

·                 Unknowledge (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Haziran 2015 tarihinde 11:44'de oluşturuldu.)

·                 Urzicani (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (15 Eylül 2009 tarihinde 17:19'de oluşturuldu.)

·                 Veysel027 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Aralık 2010 tarihinde 11:32'de oluşturuldu.)

·                 Vikibilim (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Eylül 2014 tarihinde 10:50'de oluşturuldu.)

·                 VikipediBilgini (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (8 Ekim 2011 tarihinde 18:49'de oluşturuldu.)

·                 Vikiyazar (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Ocak 2006 tarihinde 14:23'de oluşturuldu.)

·                 Vitruvian (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (24 Ocak 2011 tarihinde 21:32'de oluşturuldu.)

·                 Vkpd11 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Ekim 2011 tarihinde 07:58'de oluşturuldu.)

·                 Volkanozobut (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (19 Kasım 2009 tarihinde 02:36'de oluşturuldu.)

·                 Watermelon juice (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Temmuz 2014 tarihinde 13:35'de oluşturuldu.)

·                 Westnest (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (26 Mart 2011 tarihinde 15:55'de oluşturuldu.)

·                 WikiBronze (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Mayıs 2010 tarihinde 18:54'de oluşturuldu.)

·                 WilliamCrash (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Eylül 2011 tarihinde 06:37'de oluşturuldu.)

·                 Wombat (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (12 Haziran 2009 tarihinde 23:27'de oluşturuldu.)

·                 WorldTraveller (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Ekim 2012 tarihinde 05:29'de oluşturuldu.)

·                 Yagmurlukorfez (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Şubat 2014 tarihinde 14:36'de oluşturuldu.)

·                 Yakamoz51 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Ağustos 2008 tarihinde 16:39'de oluşturuldu.)

·                 Yalhi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (23 Kasım 2007 tarihinde 14:53'de oluşturuldu.)

·                 Yavuz6 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (24 Mart 2012 tarihinde 19:32'de oluşturuldu.)

·                 Yelester (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (28 Haziran 2009 tarihinde 16:09'de oluşturuldu.)

·                 Yigitbilgin (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Aralık 2007 tarihinde 13:14'de oluşturuldu.)

·                 Ylmzwk (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Eylül 2013 tarihinde 08:33'de oluşturuldu.)

·                 Yoldasso (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (22 Ocak 2011 tarihinde 22:08'de oluşturuldu.)

·                 Yscplus (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Ekim 2015 tarihinde 09:18'de oluşturuldu.)

·                 Yunusberkan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Eylül 2006 tarihinde 18:07'de oluşturuldu.)

·                 Yzkoc (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

·                 ZErGoo (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (25 Kasım 2011 tarihinde 19:52'de oluşturuldu.)

·                 ZoRCoCuK (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (18 Mart 2007 tarihinde 11:16'de oluşturuldu.)

·                 Çabuk çorba (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (6 Mayıs 2011 tarihinde 11:18'de oluşturuldu.)

·                 Çakır (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (10 Haziran 2013 tarihinde 16:35'de oluşturuldu.)

·                 Çalıştay (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (15 Eylül 2009 tarihinde 20:58'de oluşturuldu.)

·                 Ömer Berkay (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (13 Nisan 2013 tarihinde 15:15'de oluşturuldu.)

·                 Öterbülbül (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (24 Mayıs 2008 tarihinde 09:10'de oluşturuldu.)

·                 Ğ harfi (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (4 Şubat 2016 tarihinde 20:27'de oluşturuldu.)

·                 İazak (mesaj | katkılar)‏‎ (IP engelleme muafı, devriye) (26 Ocak 2009 tarihinde 13:12'de oluşturuldu.)

·                 İbrhmrms27 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (14 Temmuz 2014 tarihinde 22:49'de oluşturuldu.)

·                 İdvadimela (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (27 Mayıs 2012 tarihinde 04:12'de oluşturuldu.)

·                 İhsanjr (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (3 Mayıs 2008 tarihinde 19:18'de oluşturuldu.)

·                 İlimyolcusu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (30 Nisan 2007 tarihinde 20:33'de oluşturuldu.)

·                 İncelemeelemani (mesaj | katkılar)‏‎ (teknisyen, devriye)

·                 İnfoCan (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (16 Mart 2006 tarihinde 17:36'de oluşturuldu.)

·                 İnsanperver (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (29 Mayıs 2009 tarihinde 19:19'de oluşturuldu.)

·                 İtalyakurdu (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (2 Nisan 2014 tarihinde 17:35'de oluşturuldu.)

·                 Şamil Demir (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye) (1 Mayıs 2007 tarihinde 18:07'de oluşturuldu.)

·                 とある白い猫 (mesaj | katkılar)‏‎ (devriye)

  

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  30 Mayıs 2017