Ömer Lütfi KANBUROĞLU             BAŞYAZI

 

 

 

 

"Otobana

Ters Yönden

Girmek"

 

Türkiye'de okula çocuk göndermek ve bu çocuğun okulda aldığı eğitim ile hayatta başarılı bir insan olmasını ummanın,  Ankara'dan otobana ters yönden girip  hiç kaza yapmadan İstanbul'dan çıkacağınızı ummaktan bir farkı yok.

Çocuğu devlet okuluna gönderirseniz her şey olabilir; ama adam olacağı tamamen sizin çabalarınıza bağlı olur, o devlet okulunun asla değil...

 Kardeşim, "ben bu kadar uğraşacaksam ne diye devlet okuluna gönderiyorum" derseniz çok başarılı özel okullar var; ama eğitim süresi boyunca onlara ödediğiniz parayı, toplar bir bankaya koyarsanız çocuğun üniversiteden mezun olduktan sonra girdiği işten emekli olana kadar bu kadar para kazanamadığını göreceksiniz. Bu da çok acı bir gerçek!

Bilmiyorum dünyanın diğer ülkelerinde de böyle mi? Eğitimine bir servet harcanan insanların aldıkları ücretin, hiç eğitim almamış insanların aldıkları ücret ile aynı olduğu kapitalist bir başka ülke var mıdır? Kapitalist diyorum; çünkü Türkiye öyle olduğunu iddia eden bir ülke. Zaten komünist bir ülkede eğitimli biri ile, eğitimsiz birinin aynı ücreti alması düşünülemez. Belki ücretlerin az olduğu iddia edilebilir; ama aynı olduğu ve hatta eğitimsiz insanların bir doktor veya mühendisten daha fazla kazandığı bir ülke ancak kapitalsiz kapitalist Türkiye olabilir.

Kapitalsiz kapitalist ülkemizin inşallah kapitalli, gerçek kapitalist olduğu günleri de görürüz.

Sevgiyle...

omerkanburoglu@yahoo.co.uk< 14 Kasım  2005

 


 

Z ANA SAYFAYA DÖN