Ömer Lütfi Kanburoğlu,  Savaşta kazanan taraf kaybedenin ülkesini işgal eder; Türkiye'de 5 milyondan fazla Suriyeli yaşıyor, Türkiye'yi işgal ettiler bile.

 

 

Savaşın galibi kimdir?

 

 

Sun Tzu, milattan önce 6.yüzyılda yaşamış olan Çinli bir komutan, filozof ve askeri stratejisttir. O’nun yüzyıllar önce yazdığı eserler hâlâ başucu kitabı olarak bütün dünyada okutulmaktadır.

 

Sun Tzu “En iyi zafer, savaşa gerek kalmadan kazanılandır. Zeki bir komutan, savaşmadan kazanmasını bilen komutandır” der…

 

Peki, bir savaşın galibi nasıl anlaşılır?

 

Bunu çocuklar bile bilir; kazanan taraf kaybedenin ülkesini işgal eder…

 

Türkiye açık olmasa da yıllardır Suriye ile örtülü bir savaş halinde.

 

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan 5 Eylül 2012 tarihinde AKP Genel Merkezindeki genişletilmiş grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz en kısa zamanda Şam'a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız. O gün de yakın. İnşallah Selahaddin Eyyubi'nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camisi'nde namazımızı da kılacağız. Bilali Habeşi'nin, İbn-i Arabi'nin türbesinde, Süleymaniye Külliyesi'nde, Hicaz Demiryolu İstasyonu'nda kardeşliğimiz için özgürce dua edeceğiz" demişti.

 

Aradan yıllar geçti, “biz” Şam’a gidemedik, Emevi Camisinde namaz kılamadık, hatta bir tane dahi Türk Şam’a gidemedi ama milyonlarca Suriye’li Türkiye’ye yerleşti…

 

Tam 5 milyondan fazla Suriyeli Türkiye’ye yerleşti, hükümetin açıkladığına göre bunlara şimdiye kadar 40 milyar dolardan fazla para harcadık. Türkiye’de hergün 200’den fazla Suriyeli çocuk doğmakta; bugüne kadar Türkiye’de doğan Suriyeli sayısı bir milyon kişiye yaklaştı.

 

Bugüne kadar polikliniklerimizden yararlanan Suriyeli sayısı 65 milyon, yatarak tedavi olan 2 milyon 200 bin, ameliyat olan 2 milyon kişidir.

 

Uzun zamandır bunlara vatandaşlık vermeye de başladık, zaten Türkiye’de doğanlar doğal olarak vatandaş olma hakkına sahip.

 

Görünen o ki, Suriye Türkiye’yi işgal etti bile…

 

Hal böyle iken, sizce bu şavaşın galibi kim?
 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  25 Aralık 2019