Ömer Lütfi Kanburoğlu,  Çoklu Baro, Barolar Birliği Seçimleri, Barolar protesto etti

 

 

Her kaybettiğinizde

oyunun kuralını değiştiremezsiniz

 

 

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Barolarla ilgili değişikliğin konuşulacağı yer TBMM’dir” diyerek Baroların neredeyse tamamının karşı çıktığı “çoklu baro” sistemine ilişkin yapılan protestoları desteklemediğini açıkladı.

 

Doğrudur, neticede birilerinin hazırladığı bu değişiklikler TBMM’de görüşülecek ve Erdoğan tarafından onaylanacaktır.

 

Eğer burası İsviçre veya ABD olsaydı Feyzioğlu’nun söyledikleri doğru olabilirdi ama oralarda bile parlamentoya baskı amacı ile taraflar protesto gösterileri düzenlerdi.

 

Eğer birileri mecliste görüşülenlere ilişkin halkın dikkatini çekmek için çaba göstermezse, halkın bundan haberi olabilir mi?
 

Olmaz!

 

Mesela, dün mecliste ne görüşüldü haberiniz var mı?

 

Yok !

 

Ondan önceki gün mecliste ne görüşüldü, haberiniz var mı?

 

Yok !

 

Peki, daha önceki günler?
 

Yok !

 

Son yıllarda mecliste görüşülen ve hayatınızı ilgilendiren herhangi bir şeyden haberiniz oldu ve sizin de buna menfi-müspet bir etkiniz oldu mu?

 

Hayır, mümkün değil…

 

Mecliste yapılan görüşmeler ve sonuçlarının ne olduğu konusunda halkın herhangi bir bilgisinin olmaması çok normal; çünkü bundan birçok milletvekilinin bile haberi yok!

 

Hal böyleyken, Türkiye’deki yargı düzenini doğrudan etkileyecek, baroları ve dolayısı ile bütün avukatları ilgilendiren bir değişikliğin onlara sormadan, sadece “başkanlık seçimlerini kazanmak” amacı ile yapılıyor olması kısa vadede kazanmanıza ama sonra ülkenin başına olmadık belalar açılmasına sebebiyet verir. Tıpkı 18 yıldır yaptığınız gibi…

 

Her kaybettiğinizde oyunun kuralını değiştiremezsiniz; bu bir kere olur, iki kere olur, üçüncüsünde döner sizi vurur.
 

Dikkat ederseniz sıkıntının kaynağı Barolar, Türk Tabipler Birliği, Mimarlar Odası vs. gibi meslek örgütleri; çünkü buralarda “yararlı budala” bulmak biraz zor…

 

Neticede eğer soruları çalmadıysanız doktor, mimar, mühendis, hukukçu olmak kolay değil, kafa ve beyin gerektiriyor.


 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  23 Haziran 2020