Ömer Lütfi Kanburoğlu,  İngiltere bırakın mülteciyi geri göndermeyi, "Uyruk ve Sınırlar Yasası" ile vatandaşını dahi vatandaşlıktan çıkarabiliyor ve sınır dışı edebiliyorsa Türkiye’nin bunu yapmayacağının garantisi nedir?

 

 

"Uyruk ve Sınırlar Yasası"

 

 

İngiltere'de, geçtiğimiz gün "mülteci karşıtı yasa" olarak nitelendirilen "Uyruk ve Sınırlar Yasası" parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasında kabul edildi.

 

Ülkeye yasa dışı yollardan girmeye çalışan göçmenlere hapis cezası verilmesi ve sonradan vatandaş olanların kendilerine haber verilmeden vatandaşlıktan çıkarılması gibi düzenlemeleri içeren yasa, Lordlar Kamarasında 157'ye karşı 212 oyla kabul edildi.

 

Bu yasa, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in onayıyla yürürlüğe girecek.

 

İngiliz parlamentosunun kabul ettiği "Uyruk ve Sınırlar Yasası" düzensiz yollarla İngiltere'ye ulaşan herkese hapis cezası verilmesini öngörüyor.

 

Mültecileri taşıyan küçük teknelere ve araçlara müdahale eden yetkilileri olası cezai işlemlerden muaf tutan bir maddeye de yer verilen yasada, İngiltere’yi mülteci istilasına karşı korumak için her türlü tedbir alınmış.

 

Tasarıya sonradan eklenen bir madde ise sonradan vatandaş olan veya başka ülkelerle aile bağı bulunan İngiliz vatandaşlarının kendilerine haber verilmeden vatandaşlıklarının iptal edilmesini de sağlıyor.

 

Yani, İngiltere kendi çıkarları doğrultusunda ülkesini korumak için rasyonel olan ne varsa onu yapıyor, hiç kimseye “Benim ülkem dingonun ahırı, istediğiniz gibi gelin, yaşayın, ne isterseniz yapın” demiyor.

 

Kabul ettiği bu yasa, uluslararası anlaşmalar ve Mülteci Sözleşmesi'ne aykırı da olsa kendi milli menfaati ve ulusal çıkarları doğrultusunda hareket ediyor.

 

Peki, biz niye “ensar, muhacir” söylemleri ile milyonlarca insanı ülkemize buyur ediyor, bakıyor ve besliyoruz?

 

Bunun ulusal çıkarlarımızın aleyhine olduğu çok açık.

 

Bunun ülkemizin demografik yapısını değiştirdiği çok açık.

 

Bunun milli birlik ve bütünlüğümüze karşı büyük bir tehdit oluşturduğu çok açık.

 

Bunun ekonomimiz üzerindeki yıkıcı etkisi çok açık.

 

Bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından hiç de olumlu sonuçlanmayacağı çok açık.

 

Türkiye’ye yerleşmek için akın akın gelenlerin İngiltere’nin kabul ettiği "Uyruk ve Sınırlar Yasası”nı bir kez daha düşünmesinde fayda var.

 

İngiltere bırakın mülteciyi geri göndermeyi, vatandaşını dahi vatandaşlıktan çıkarabiliyor ve sınır dışı edebiliyorsa Türkiye’nin bunu yapmayacağının garantisi nedir?

 

Hiç kimse “Atı alan Üsküdar’ı geçti” diye düşünmesin.

 

At da bizim, Üsküdar da…

 

Tarihimiz bunun örnekleri ile dolu, yanlış hesap yapmayın.

 

Bu ülke sahipsiz değil!

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk   10 Mayıs 2022