Ömer Lütfi Kanburoğlu,  Eğer suç işleyenleri cezalandırmaz, serbestçe dolaşmalarına izin verirseniz bu düzenden dürüst ve namuslu insanlar sürekli zarar görür.

 

 

NAMUSLU VATANDAŞLARIN GÜVENLİĞİ

 

 

Biraz saçma bir başlık, biliyorum ama Türkiye’de anlamlı…

 

Normal olarak güvenlik zaten dürüst, namuslu ve kurallara uyan insanlar için sağlanması gereken bir işlemdir. Yoksa hırsızın, katilin, sapığın, tecavüzcünün güvenliğinin sağlanması diye bir öncelik olamaz. O, yargılama ve infaz sırasında alınması gereken bir tedbirdir.

 

O zaman, “namuslu vatandaşların güvenliği” ne demek?

 

Çok basit;

kolluk kuvvetlerinin ve yargı mekanizmasının görevini yapması,

yapıyor gibi gözükmesi değil, YAPMASI demek!

 

Hukukta “cezalar eğitici mi, yoksa caydırıcı mı olmalı” diye evrensel bir tartışma vardır. Her şeyi birbirine karıştırıp çorba etmekte çok mahir bu ülke, cezalar konusunda da aynı performansı gösteriyor.

 

En ufak bir eleştiriyi caydırıcı cezalar kapsamına değerlendirirken hırsız, katil, dolandırıcı, tecavüzcü ve sapıklardan utanmalarını bekliyor.

 

Eğitici cezalar gelişmiş toplumlar için ve ufak kabahatler için geçerli olmalıdır. Yoksa katilin nesini eğiteceksiniz? Adam karısını pırasa doğrar gibi doğramış, iki sene sonra çıkmış evlenmiş, yeni evlendiği kadını da doğramış, sen bu adamın hidayete erip yaptıklarından utanarak doğrama işini terk edip bilim adamı filan olmasını umut ediyorsun.

 

Bu tip örnekleri görenler bakıyor ki hiçbir şeyin cezası yok "DURMAK YOK YOLA DEVAM" diyor.

 

Dünyanın en güvenli şehri neresi biliyor musunuz?

 

DUBAİ

 

Peki, niye?

 

Çünkü hırsızın, katilin kafasını cart diye kesip eline veriyorlar da onun için…

 

Herhangi bir kurala uymayanın kıçına tekmeyi vurup ülkeden sınırdışı ediyor ve bir daha almıyorlar, bu çok önemli, çünkü ülke nüfusunun yüzde 95’i zaten yabancı.

 

Bırakın herhangi bir kuralı ihlal etmeyi, yerde para gören, hırsız filan zannederler korkusuyla eğilip almıyor bile.

 

Öyle Türkiye’deki gibi kadın dövmeyi, sövmeyi, bıçaklayıp, öldürmeyi filan bırakın herhangi bir kadına laf atanı bile derhal ülkeden atıveriyorlar.

 

Peki, cezalar bu kadar ağır olduğu için suç işleniyor mu, her gün birinin kafasını mı kesiyorlar?

 

HAYIR!

 

Neredeyse hiç suç işlenmediği için kimsenin kafası filan kesilmiyor; çünkü insanlar suç işlerse cezasını çekeceğini gayet iyi biliyor.

 

Yani dürüst, namuslu ve kurallara uyan insanlar için bir cennet.

 

Bu kadar basit!

 

Eğer suç işleyenleri cezalandırmaz, serbestçe dolaşmalarına izin verirseniz bu düzenden dürüst ve namuslu insanlar sürekli zarar görür.

 

Halk arasında “Asacaksın bir tanesini bak bir daha yapıyor mu?” diye sürekli ifade edilir; hümanist insanlar da idama sürekli karşı çıkar. Sanki adama “yolda yürüyeni yakalayıp asalım” diyoruz. 

 

Yahu adam beş kişi öldürmüş çıkmış elini kolunu sallaya sallaya geziyor, bunu asmayıp da ne yapacağız, varlığı çok mu lazım? Yani bunu asarsak kanser ilacının bulunmasını mı engellemiş olacağız?

 

Dünya lüzumsuz insan kaynıyor, gebersin pezevenk!

 

Ceza adı üstünde, cezadır ve kabahatler dışında eğitici ceza olmamalıdır.

 

Sonuç ortada!

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk   19 Eylül 2023