Ömer Lütfi KANBUROĞLU             BAŞYAZI

 

 

 

 

 

Milletvekili Saygınlığı

 

Geçen gün bir araştırma için 1954 yılı Edirne milletvekillerinin isimleri lazım oldu. Doğal olarak TBMM’nin internet sitesine girdim ve eski milletvekilleri ile ilgili TBMM’nin internet sitesinde hiçbir bilginin olmadığını gördüm. Meclisi telefonla aradım ve bu bilgiye ancak Meclisin kütüphanesinde ulaşabileceğimi öğrendim. Bunu ben de biliyordum, elbette TBMM kütüphanesine gidip eski albümleri isteyip oradan bakabilirdim; ama internette eski dönem milletvekilleri ile ilgili hiçbir şey olmaması garibime gitti. Bir Meclis düşünün ki, üzerinden 22 dönem geçmiş, ama sanki eski dönem hiç yaşanmamış gibi TBMM’nin kendi sitesi de dahil olmak üzere hiç kimse geçen 20 dönemin (21.dönem var) adını ağzına bile almıyor. Üzerinde durmak istediğim konu bu…

Yarım asır geçmiş; ama kimse bu milletvekillerinin ne adını, ne kariyerini, ne de ne iş yaptığını merak etmemiş.

Bu ilginç bir sosyolojik olay; acaba sebebi ne olabilir diye araştırdım. Bulabildiğim tek sonuç milletvekillerinin (istisnalar kaideyi bozmaz) görevleri süresince kayda değer hiçbir iş yapmamış olmaları.

Ülkemizde milletvekilliği parti başkanlarının gölgesinde geçtiği için, kendi kişilik ve kariyerleri oluşmuyor. Bu sebeple de üzerinden geçen onca yıla rağmen hiç kimse bu insanlar kimdir, ne yemişler ne içmişler diye merak etmemiş; çünkü yaptıkları bir şey, imza attıkları bir eser yok.  Onca milletvekili arasında araştıracak, soruşturacak, kayıt tutacak, hakkında yazı yazacak acaba kaç kişi çıkar? Sonuç belli, hemen hemen hiç çıkmamış. Cumhuriyet tarihi boyunca kamuoyunun saygı duyup, benimsediği 50-60 tane ismin dışında diğer vekiller kimdir, nedir, ne iş yaparlar, ne yer ne içerler kimse bilmiyor…

Bu, tek kelime ile ayıptır.

Bir ülke kendini yönetenlere sahip çıkmayacaksa veya çıkmıyorsa bunun bir sebebi olması gerekir. Ülkede yaşayanlar açısından bunun haklı olduğunu düşündüren bir sebebi olsa bile, sonuç itibarı ile yanlış olduğu ortadadır.

TBMM Başkanlığının bu yanlışı düzelteceğini umuyor, sayın milletvekillerinden de tarihe imza atacak projeler bekliyoruz.

Kalın sağlıcakla,

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk< 28 Mayıs  2007

 


 

Z ANA SAYFAYA DÖN