Ömer Lütfi Kanburoğlu,  Bütün şehir, “böyle komik bir proje olmaz bu iş yürümez” diyor. O, “hayır, bu benim prestij projem, çok güzel olacak" diyerek inat ediyor ve sonunda koskoca bir foossssss...

 

 

Demirci Mehmet Usta

 

 

Bizim bir demirci ustamız var, adı Mehmet. Çok iyi bir usta. Elinden iyi iş gelir. Çok iyi ferforje, çelik kapı, doğrama v.s. yapar. Dürüst, çalışkan bir insandır; ama çok büyük işler yapamaz.

Bir makine mühendisinin yapması gereken işi demirci Mehmet ustaya yaptırmaya kalktığınız zaman Mehmet usta şaşırır, yanlış yapar. Ölçüyü yanlış alır. Ölçünün yanlış olduğunu montaja başlayınca anlar, yeniden başa döner. Hem emek, hem de para kaybı çabası.

 

Ülke demirci Mehmet ustalarla dolu. Demirci Mehmet ustaya iş yaptırıp yaptırmamakta serbestsiniz; eğer ona iş yaptırır ve sonuçta zarar ederseniz bu sizin bileceğiniz iştir.

Ama;

Bir belediye başkanı bizim demirci Mehmet usta gibi hareket edebilir mi? Halkın parasını akşam rüyasında gördüğü bir işe yatırabilir mi? Üstelik de, mühendisin yapması gereken bir işi bakkala, terziye, manava yaptırabilir mi?

 

Yaptırır!

 

Bunun bir örneğini biz yaşıyoruz.

Bakıyoruz,  suyumuz bitmiş. Barajlar iflas etmiş. Peki bu işin görevlileri ne yapıyor?

Asfalt döküyor, elektrik direği dikiyor, yol  ve bina yapıyor…

Yani, işi dışında her şeyi yapıyor.

 

Baraj koruma havzaları yapılaşmaya açılmış, barajlar beslenemiyor. Belediye başkanı diyor ki “barajlar boş, çünkü yağmur barajın üzerinde yağmıyor”. Yeni bir şey öğrendik barajın dolması için bulutlar gelip tam barajın üzerinde yağmur bırakacakmış…

Olur!

Bunu niye baştan söylemiyorsunuz ki, bir dilekçe ile bulutlara rica edebilirdik…

 

Sayın başkan kendi kafasında projeler yaratıyor. Bütün şehir, “böyle komik bir proje olmaz bu iş yürümez” diyor. O, “hayır, bu benim prestij projem, çok güzel olacak" diyor ve dünya üzerinde kullanabileceği en pahalı malzemelerle inşaat yapıyor; paslanmaz çelik, granit ve cam. Dünyada bunlardan daha pahalı inşaat malzemesi yok. Sayın başkanın hayalleri sonunda bitiyor, açılış yapılıyor ve koca bir fos…

 

Üç ay içerisinde projeden yer alan herkes iflas ediyor.

 

Sokaktaki simitçinin bile iş yapmaz dediği projeye başkan ille “yapar” diyor.

 

Sayın başkan iyisin hoşsun ama şu her şeyi ben bilirim huyundan bir vazgeç.

 

İşi uzmanına bir sor.

Araştır.

Herkes senin düşmanın değil. Bir mühendis sana bu iş olmaz diyorsa bir sebebi vardır; onu dinle.

 

Eğer, her işi demirci Mehmet usta gibi el yordamı ile yapacaksak, bu kadar insan üniversitelerde ne diye dirsek çürütüyor?

 

Kalın sağlıcakla,

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  05  Temmuz  2007