Ömer Lütfi Kanburoğlu, Belediyenin yanlış uygulamaları sonucunda oluşan ve şehrin tamamını göz önüne alırsak milyar doları bulan zararını kim ödeyecek?

 

"Avrupa Başkenti Ankara" (!)

 

 

Yıllardır Ankara Büyükşehir Belediyesinin kendisine yakıştırdığı bir söylem “Avrupa Başkenti Ankara”.

 

Bu tez nasıl ve kim tarafından ortaya atıldı bilmiyorum; ama bu iddianın sahipleri ya Avrupa görmemiş ya da hiç dayak yememiş…

 

Avrupa başkentleri ile aramızdaki mevcut farkların hepsini bir kenara bırakın. Bir Avrupa başkenti düşünün ki, su kullandı diye o şehrin sakinlerine belediye tarafından ceza kesilsin. Hiç olacak şey mi?

Su medeniyettir, temizliktir, hayatın ta kendisidir. Bir belediyenin asli görevlerinin en başında gelen şehrin sakinlerine ucuz, temiz ve güvenli su temin etmektir.

 

Sen yıllarca şehrin ihtiyacı olan suyu temin etme yönünde herhangi bir çaba gösterme, ucuz ve popülist politikalarla günü geçir, barajlar boşalıp kullanacak su kalmayınca da su kullanmayı yasakla. Böyle bir rezalet bırakın Avrupa, Asya’da bile yok!

 

Yıllardır insanların milyarlarca lira harcayarak yeşillendirdiği bahçeler bir iki ay içerisinde kurudu gitti.

Yeşil Ankara, sarı-kahverengi Ankara oldu. Bu tablonun tek bir sorumlusu var, o da Ankara Büyükşehir Belediyesi ve uyguladığı popülist politikalar.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin yanlış ve yetersiz uygulamaları sonucunda oluşan, halkın bireysel olarak milyarlarla ifade edilen, fakat şehrin tamamını göz önüne alırsanız birkaç milyar doları bulan zararını kim ödeyecek?

Yine biz…

Niye?

Çünkü biz aptalız.

Sen işini yapma, nasılsa yapan bulunur...

Sen kafana göre takıl, zararı nasılsa biri öder...

Sizi temin ediyorum, bu sefer öyle olmayacak.

Bu zararı sorumluları ödeyecek.

Nasıl mı?

Günü gelince hep birlikte göreceğiz.

Belki bahçemizi yeniden yeşillendirmek için para yine bizim cebimizden çıkacak; ama bu işin sorumlularının geleceğe dair kurdukları hayallerde artık Belediye Başkanlığı makamının olmayacağı kesin.

Kalın sağlıcakla,

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  27  Eylül  2007