Ömer Lütfi KANBUROĞLU             BAŞYAZI

 

 

 

 

Sokak köpekleri

ne kadar özgür olmalı? 

 

Ülkemizde bir sokak hayvanlarını koruma sevdasıdır gidiyor. Adam karısına, kızına, dostuna, kapatmasına “ay ne cici şey, şunu bizim Arzu’ya alayım hoşuna gider” diyerek eve vazo alır gibi kedi-köpek alıyor. Tabi, bir hayvan bakımı aşağı-yukarı bir çocuğa bakmak kadar ağır sorumluluk isteyen bir iş, bunu bilmiyor. Paçası sıkışınca da hayvanı sokağa atıveriyor. Sonuç itibarı ile sokaklar itten köpekten geçilmez oldu. Kardeşim bakamayacağınız hayvanı ne diye alıyorsunuz, hadi aldınız ne diye sokağa atıyorsunuz?

Bu karşılıksız sevda yüzünden sokaklar her cins mahlukat ile dolmaya başladı. Yakında sokaklarda gerzeğin birinin alıp da bakamadığı, sonra da sokağa bıraktığı bir iguana veya bir piton yılanı ile karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.

Birde bu hayvanları koruma sevdası ile yanıp tutuşanlar var. Bunlar, Belediye ekiplerinin sokak hayvanlarını toplamalarına “kamu görevlilerinin görevlerini yapmasını engelleme” suçu işleme pahasına engel olmaya çalışıyorlar. Belediye ne yapıyor? Hayvanları toplayıp, kısırlaştırdığını iddia ederek tekrar sokağa salıveriyor.

Peki kardeşim, bu köpekler sokakları mesken tutmuş; tabiri caizse “it sürüsü” gibi dolaşarak, özellikle sabahları spor yapan insanları kovalıyor ve taciz ediyorlar. Hadi, yetişkin biri iseniz kendinizi bir yere kadar korursunuz; ama çocuklar kendilerini nasıl koruyacaklar? Buna göz yummak, görmezden gelmek hayvansever olduğunu iddia eden bazı insanlara şirin gözükmek uğruna popülist politikalar izlemek ne derece sağlıklı?

Bende hümanist bir insanım, insanları seviyorum. O zaman, bütün katil ve hırsızları da kısırlaştırıp sokağa salalım gitsin. Gerçi, devletimiz bu işi son yıllarda Sayın Rahşan Ecevit’in öncülük ettiği kampanyalar sayesinde kısırlaştırmadan yapıyor ama bu konumuz dışında. Bunu ayrı bir makale konusu yaparız.

Şaka bir yana, hiç olacak iş mi? Hümanistiz diye katillerin kısırlaştırılıp serbest bırakılması ne kadar mantıksız bir iş ise, sokak köpeklerinin de kısırlaştırılıp tekrar sokağa salınması o kadar mantıksız ve saçma bir uygulamadır. Üstelik yeni çıkan hayvan haklarını koruyan yasalar uyarınca size saldıran bir sokak köpeğini çekip vursanız cezai müeyyide ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz var.

Sokakları zaten hırsıza uğursuza teslim etmiştik; yanına bir de sokak köpeklerini ekledik. Sonumuz hayrolsun.

Kalın sağlıcakla,

 omerkanburoglu@yahoo.co.uk< 10 Şubat 2005


Z ANA SAYFAYA DÖN