Ömer Lütfi Kanburoğlu, Dünyanın gördüğü şeyi vatandaşına yasaklasan ne olur? Bu uygulama İran ve Çin’de yapılıyor; her ikisinin de yönetim biçimi malum. Türkiye'nin özgürlükler konusunda örnek alabileceği İran ve Çin dışında başka ülkeler olabileceği kanaatindeyim.

 

Biri size küfrederse

ne yaparsınız?

 

 

Biri size küfür ederse ne yaparsınız, hiç düşündünüz mü?

Bu sorununun muhtemel birkaç tane cevabı olabilir; mesela “Onunla muhatap olmam”, “Ben de ona küfür ederim”, “Onu döverim”, “Ona saldırırım” veya daha sinirli insanlar “Onu vururum”, “Onu bıçaklarım” gibi çok aşırı şiddet gösterisinde de bulunabilirler ama “Başımı kuma gömerim” diyen bir kişinin değil Türkiye’de, dünyada bile olacağını zannetmiyorum.

 

Bu örneği niye verdim?

Türkiye’de mahkeme kararı ile internette bazı sitelere giriş, aylardır yasaklanmış durumda. Sebebi ise “devlet büyüklerine hakaret”. Söz konusu uluslararası devasa internet sitelerindeki milyonlarca ürünün içerisinde bazıları devlet büyüklerine hakaret içeriyormuş.

 

Şimdi sormak lazım, bu sitelere erişimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına engellediğiniz zaman ne gibi bir sonuç elde etmiş oluyorsunuz? 

Her şeyden önce zararlı olduğunu iddia ettiğiniz bu içerik internette hâlâ duruyor, dünyadaki milyonlarca insan istediği zaman bu içerikleri görüp, seyredip okuyabiliyor ama siz vatandaşınıza seyrettirmeyerek onun ahlâk bekçiliğini yapıyorsunuz.

 

Ayrıca sizin yasak koyduğunuz sitelere Türkiye’den girememek gibi bir şey de söz konusu değil. Bu gibi sitelere girebilmek için hazırlanmış bir sürü yardımcı site var. Sonuçta yardımcı siteye girip ulaşmak istediğiniz sitenin adresini yazıyorsunuz ve bu site sizi istediğiniz o sayfaya yönlendiriyor.

 

Bu yasaklama ile ne amaçlandığını anlamak mümkün değil. Sonuçta biri size küfür ediyorsa kafanızı kuma gömünce ne elde etmiş oluyorsunuz?

Zararlı olduğunu iddia ettiğiniz şey hâlâ orada, dünyada herkes onu görebiliyor ama siz göremiyorsunuz, niye?

Çünkü siz salaksınız, siz neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamazsınız Türkiye’de sizin yerinize doğruları bilenler ve sizin adınıza karar verenler var.

 

Eğer gerçekten bir şey yapılmak isteniyorsa zararlı içerik kaynağından kaldırılmalı bu bir.

İkincisi hadi kaynağından kaldıramıyorsun o zaman siteye erişimi ne diye engelliyorsun? Sadece o adrese ulaşılmasını engelle, kafanı kuma gömdüğün zaman ne değişecek? Sadece komik duruma düşüyorsun.

 

Her şeyden önemlisi de bütün dünyanın görüp seyrettiği bir şeyi sen vatandaşına yasaklasan ne olur? Bu uygulama dünyada  İran ve Çin’de yapılıyor; her ikisinin de yönetim biçimi malum.

Avrupa Birliği’ne gireyim diye yanıp tutuşan bir ülkenin fikirlere ulaşma ve özgürlüklerin kullanılması konusunda örnek alabileceği İran ve Çin dışında başka ülkeler olabileceği kanaatindeyim.

 

Dünya bu uygulamayı gördüğü zaman Türkiye’nin diktatörlükle yönetildiğini düşünüyor ve en tehlikelisi bu uygulamaya zemin hazırlayan kanun koyucuların internetin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda doğru dürüst bir bilgiye bile sahip olduklarını düşünmüyorum.

 

Allah bu ülkeyi her şeyi bilen cahil idarecilerden korusun. 

 

Kalın sağlıcakla,

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  26  Ağustos  2008