Ömer Lütfi Kanburoğlu, Artık İstanbul Boğazında köprü yapacak yer kalmadığı için Boğazın üzerindeki köprülerin birleştirilerek tek parça haline getirilmesi için ihale açıldı. Bu alan daha sonra imara açılacak.

 

Yıl  2023…

Ülkemden manzaralar

 

 

PKK karakol bastı, 20 şehit verdik. Şehitlerimizin sayısı milyonları bulduğu için kurulması zaruret arz eden Şehit Bakanlığı yaptığı açıklamada şehitlerimizin kanının yerde kalmayacağını bildirdi.

 

Başbakan Melih Gökçek yayınladığı mesajda menfur saldırıyı lanetleyerek 1867. tezkereyi derhal TBMM’ye sevk ettiklerini açıkladı.

 

Silahlı kuvvetler Kuzey Irak’taki PKK kamplarına bomba yağdırdı, kamplara hava harekatı düzenlendi. Ordunun Kuzey Irak’a attığı bombaların üst üste yığılmasından oluşan tepeler artık Google Earth’den bile görülebiliyor.

 

CHP Müzmin Başkanı Deniz Baykal saldırıyı kınadı ve dokunulmazlıkların derhal kaldırılmasını isteyerek “Ben mal varlığımı açıkladım APO’da açıklasın” dedi.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gökçek Ankara’da alt ve üst geçit yapacak ara sokak dahi kalmadığı için Siirt’teki keçi yollarına üst geçit yapmak için ihale açtı.

 

Büyükşehir Belediyesi iftar çadırlarının tümünü kaldırarak vatandaşlara kumanyası da içinde bulunan tek kişilik çadırlar dağıtmaya başladı.

 

Belediye Başkanı yaptığı açıklamada metro çalışmasının hızla devam ettiğini Sincan ve Ümitköy metrolarının onbeş yıla kadar açılacağını söyledi.

 

Artık İstanbul Boğazında köprü yapacak yer kalmadığı için Boğazın üzerindeki köprülerin birleştirilerek tek parça haline getirilmesi için ihale açıldı. Bu alan daha sonra imara açılacak.

 

Bilim adamları büyük İstanbul depreminin her an veya 35 yıl sonra olabileceğini açıkladılar. Konunun uzmanı profesörler  yıllardan beri yaptıkları zemin etütlerinde İstanbul’da büyük bir deprem beklediklerini ve yetkililerin derhal önlem alması gerektiğini belirttiler.

 

Başbakan Melih Gökçek İstanbul ve Ankara’nın yaşadığı susuzluk problemini kutuplardan balonla su getirerek çözeceklerini açıkladı. İstanbul’a su balonu ile denizden, Ankara’ya ise hava balonu ile havadan su getirileceğini açıklayan Başbakan, halktan suyu tasarruflu kullanmalarını, su ve çay yerine portakal suyu içmelerini, banyo yerine de deve gibi kumda yuvarlanmalarını tavsiye etti.

 

Döviz karşısında hızla değer kaybeden EHYTL (En Hakiki Yeni Türk Lirası) enflasyona yenik düştü. Son günlerde dövizde meydana gelen artış nedeni ile kurşunsuz, şahsiyetsiz ve şerefsiz benzinin litresi 35 milyar En Hakiki Yeni Türk Lirası oldu. Maliye Bakanlığı yayınladığı genelgede benzin istasyonlarındaki pompaların yerine yerleştirilen benzin damlalıklarının derhal kaldırılmasını istedi. Bilindiği gibi, dünyada litresi 1 dolar olan benzin ülkemizde 15.000 dolar olunca benzin istasyonlarındaki pompaların yerine damlalık yerleştirilmiş ve benzin damla ile satılmaya başlanmıştı; oysa bu sorun hükümetin tek vergi gelirinin tamamıyla yok olması ve vergi gelirlerinin düşmesi anlamını taşıyor.

 

Maliye Bakanı benzindeki yüksek fiyat artışı sebebi ile düşen talep karşısında oluşan vergi kaybını “Yolda Yürürken El ve Ayaklarını Sallama Vergisi” ile ikame edeceklerini, bu vergiden kaçınmak için Tüketiciyi Koruma Derneğinin zıplayarak yürüme önerisi getirmesinin nafile bir çaba olduğunu, zıplayanlardan da vergi alınacağını ifade ederek, boşuna uğraşmamalarını istedi. Maliye Bakanı "vatandaş bir kere, bilemediniz iki kere zıplar üçüncüsünde öperim" dedi.

 

Hükümet ile Memur Sendikaları arasında dün yapılan görüşmelerde memurlar hükümetten 2 milyon 655. defa grev hakkı ve maaşlara zam istedi. Hükümet ise memurlara “zam mam yok, istemiyorsanız istifa edersiniz” deyince, sendikalar Güvenpark’ta davul çalarak göbek atma eylemine geçtiler. Hükümet bu korkunç tehdit karşısında geri adım atarak, bütün memurlara birinci altı ay için yüzde 1, ikinci altı ay için yüzde 1, üçüncü altı ay içinse yüzde 95 oranında zam yaptı; ama, bir senede iki altı ay olduğu için üçüncü altı ayda yapılan yüzde 95 oranındaki zam yürürlüğe giremedi.

 

Yunanlılar İzmir semalarında uçan Türk savaş uçaklarını taciz etti ve Türkiye’ye nota verdi. Yunan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türk savaş uçaklarının İzmir üzerinde uçarak Yunan hava sahasını ihlal ettiğini iddia etti.  Yunanistan bunun üzerine Atina Büyükelçimizi Dışişleri Bakanlığına çağırarak protesto notası verdi. Bilindiği gibi Yunanistan, Türk topraklarından 15 santim yukarısını kendi hava sahası kabul ederek Türk savaş uçaklarının yerden havalanmasını hava sahası ihlali olarak görüyor.

 

ABD Senatosu önümüzdeki Salı günü Ermeni Soykırım Tasarısını oylayacak. ABD Başkanı Britney Spears konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Kim kime ne yapmış, yüzde kaç kırmışlar, ihale kime kalmış?  Hadi herkes birbirini öpsün barışın" dedi.

 

Kürtler en son kurdukları 2973. parti DEPEDEPEKULLANHEP kapatılınca yerine 2974. başka bir parti kurdular. Yeni kurdukları partinin adının DEPETAKLAKDÖNYUVARLAKHEP olduğunu açıklayan Genel Başkan Rojname Aksi 2975. partinin kuruluş çalışmalarına hemen başlayacaklarını açıkladı....

 

Kalın sağlıcakla,

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  09 Ekim  2008