Ömer Lütfi Kanburoğlu, Aslına bakarsanız belki bilerek, belki de bilmeden Hamas yaptığı eylemlerle sadece İsrail’in menfaatine hizmet etmektedir. 

 

 

Fanatizm

Barışta oğullar gömer babalarını,

Oysa savaşta babalardır gömen oğullarını…

Krezüs / Lidya Kralı, MÖ 566

 

 

Eğer silahınızla yaşamak tercihinizse, bir gün elinizde silahınızla ölmeyi de göze alıyorsunuz demektir. Haklı olduğunuzu düşündüğünüz her konuda elinize silah alıp karşınızdakini vurmaya kalktığınız zaman karşınızdakinin de kendini savunma hakkını göze alıyorsunuz demektir.

 

Terörü yaşam biçimi olarak seçen grupların yaptıklarının cezasız kalacağını düşünmesi mümkün değil; ayrıca onlar zaten böyle bir şey de düşünmüyorlar. Terör etki tepki yöntemiyle beslenir. Teröristlerin asıl amacı mümkün olduğu kadar sıradan insanı olayların içine dahil edip bir şekilde mağdur olmalarını sağlayarak yandaş bulabilmektir. Çok basit, sıradan gösterilerde bile provokatörler polis ile çatışmaya girerek orada bulunan sempatizanların polis ile karşı karşıya kalmalarını sağlarlar. Hiç suçunuz ve günahınız yokken kafanıza yediğiniz bir cop, basit bir tekme bile sempatizan konumundan sizi militan konumuna taşıyabilir. Bu tip toplumsal olaylarda insanların karşı karşıya kaldıkları muamele doğal olarak kendi bakış açılarının değişmesine, netleşmesine hatta radikalleşmesine yol açar.

 

Toplumsal olaylarda güvenlik güçleri ile halkı karşı karşıya getirmek terör örgütlerinin daima başvurdukları bir yöntemdir. Uluslararası terör örgütleri ise bu yöntemi çok büyük ölçekte uygularlar. Örneğin Batı dünyasının diline doladığı ve günümüzde artık kimsenin yadırgamadığı “İslami terör” kavramının literatüre yerleşmesinin tek sebebi “İslam adına terör” eylemleri yaptıklarını söyleyen grupların varlığıdır. Eğer siz kadın, çocuk, sivil ayrımı gözetmeden “İslam” adına gidip bir şehrin göbeğini bombalar ve bu eyleminize “İslam” adına sahip çıkarsanız, Müslüman olmayan insanların “İslamiyete” düşman olmasından daha doğal ne olabilir? Sonuçta Müslüman olmayan insanların İslamiyet’e düşman olması ile sonuçlanacak bir eylemden acaba kim zarar görür, bu eylemlerin kime faydası olur?

 

Günümüzün konusu olduğu için örnekliyorum; Hamas’ın hergün İsrail’e sivil-asker ayrımı gözetmeden saldırmasının kime faydası oldu? Aslına bakarsanız belki bilerek, belki de bilmeden Hamas yaptığı eylemlerle sadece İsrail’in menfaatine hizmet etmektedir. 

 

Eğer biri gelip ailenizi öldürürse, bunun sorumlusundan hesap sormaktan başka yapabileceğiniz ne vardır? Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın ama eğer biri çocuğunuzu öldürürse bunu yapandan hesap sormak en doğal hakkınızdır.

 

Gelişen olaylar karşısında şapkamızı önümüze koyarak düşünürsek Ortadoğu’da yaşanan kaos ortamında barışa bir adım daha yaklaştığımız söylenebilir mi?

 

 

omerkanburoglu@yahoo.co.uk  16  Şubat  2009