Ömer Lütfi KANBUROĞLU             BAŞYAZI

 

 

 

 

Uyuşturucu Baronu Cami Yaptırmış

 

TANRI, iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları,

 kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için TANRI'yı kullanırlar.

 Giordano Bruno

 

Geçen gün Türkiye’nin en büyük uyuşturucu operasyonu yapıldı ve yakalanan uyuşturucu patronlarından birinin hayır amacıyla bir cami yaptırdığı ortaya çıktı.

İlginç bir psikoloji, bu insan niye cami yaptırmış olabilir?

Ya günahı çok olduğu için Tanrı’dan af dilemek amacıyla cami yaptırarak cennetin anahtarını kapmaya, ya da Türk insanının hacı, hoca zaafından yararlanıp toplum içinde kendine yer edinmeye, insanlara şirin gözükmeye çalışıyordur.

Her ikisi de rezalet, kepazelik ve şerefsizliğin dik alasıdır.

Türk toplumunun dini duyguları son yıllarda öyle istismar edildi, öyle politize hale geldi ki, nerde ne kadar hırsız, üçkağıtçı, şerefsiz varsa bir bakıyorsunuz camiye, hacca gider oldu. Belki de depremde yıkılan camilerin kerameti bunda olsa gerek. Burada camiye gidenlerin hepsi üçkağıtçı ve şerefsiz demiyorum böyle bir sonuç çıkarmayın; sadece din o kadar politize edildi ki, üçkağıtçı ve hırsızlar kendilerini kamufle etmek için “dindar” kisvesine bürünüp kendilerini bu örtü altında saklar oldular.

Suçların aydınlatılmasında çok kullanılan ve kısaca “parayı takip et” diye açıklanan bir yöntem vardır. Şimdi buna bir de “cami yaptıranları takip et” eklendi. Düz mantıkla şöyle de düşünebiliriz: suçu günahı olmayan dürüst ve namuslu bir insan ne diye sabah-akşam Tanrı’dan af dilesin ki?

Evet, Tanrıya herkesin ihtiyacı vardır ama hırsız, üçkâğıtçı ve şerefsizlerin daha fazla ihtiyacı olduğu açıktır.

Şerefsiz, haysiyetsiz insanlara, hırsız ve dolandırıcılara sesleniyorum:

Lütfen insanların dini duyguları ile oynamayın sizin Tanrıdan af dilemek için birçok sebebiniz olabilir ama hayatı boyunca namusu ve haysiyeti ile yaşamış, kimseye bir kötülük etmemiş, devletin arazisini çalmamış, zimmetine para geçirmemiş, hırsızlık yapmamış, kamu arazilerini yakınlarına peşkeş çekmemiş insanların nasıl ibadet yapmaları gerektiği hususundaki engin görüşlerinizi kendinize saklayınız. Zamanı gelip cehenneme gittiğiniz gün bu engin tecrübelerinize şiddetle ihtiyaç duyacağınıza eminim.

Kalın sağlıcakla,

 

 

 omerkanburoglu@yahoo.co.uk< 15  Eylül  2009

 

 


 

Z ANA SAYFAYA DÖN