Ömer Lütfi Kanburoğlu, Fabrikatör / Fabricator
 

 

Fabrikatör

 

 Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.
Descartes

 

Şubat 1948’de, İngiltere Dış İşleri Ofisi’nin bünyesinde, Enformasyon Araştırma Departmanı (IRD) kuruldu. Bu kuruluş, örtülü fonlarla beslenen ve komünistleri karalamak için sahte enformasyon üretmekle görevlendirilmiş bir Soğuk Savaş Bakanlığıydı… Stalin’in yayılmacı siyasetine karşı yakın çalışma arkadaşlarından Troçki ile arasında doğan fikir ayrılığından yararlanarak komünizme karşı yeni cepheler oluşturmaya çalışıyordu.  CIA ve IRD, Troçkist militanları “döndürmek” ve sadakatlerini garantilemek için bunlara gizli ödeneklerden para sağladı, ayrıca birçok antikomünist dergi çıkardı. Amaç Batı Avrupa’da Moskova'ya karşı bir “psikolojik savaş” cephesi yaratmaktı.

 

Bu amaçla kurulan İngiltere merkezli Troçkist “Kızıl Bayrak Birliği”, Stalin ile Troçki arasındaki fikir ayrılığından yararlanarak komünist ideolojinin bölünmesini ve böylece yayılmasını engellemeye çalışıyordu. İngiliz istihbaratının himayesinde kurulmuş Kızıl Bayrak Birliği, o sırada Büyükada’da sürgünde bulunan Troçki’nin fikirlerini dünya kamuoyuna yayarak Stalin’i yönetimden uzaklaştırmaya çalışan bir örgüttü. Charles Sumner ise Kızıl Bayrak Birliğinin 238 Edgware Road, Londra adresindeki merkezinin yöneticisi idi.

 

1937 ila 1940 yılları arasında “İngiliz Trocki’yi Savunma Komitesi Sekreterliği” pozisyonunda görevli gözüken Charles Sumner 1940’da İstanbul’a geldi ve İstanbul Robert Kolej’de Profesör olarak çalışmaya başladı. 35 yıl Amerikan Robert Kolejinde (sonra Boğaziçi Üniversitesi oldu) Humanities (Temel Bilimler) profesörü olarak görev yaptı. Robert Kolejde görev yaparken Hilary Sumner-Boyd adını kullandı, “Charles Sumner” onun Kızıl Bayrak Birliği’ndeki takma adıydı. Okulda tiyatro eğitmenliği de yapıyordu, Pınar Kür onun için şöyle diyor: “Boyd oyunlardan sonra evinde parti verirdi. Kaç kişi davet edilmek isterdi ama o sadece tiyatrocuları çağırırdı. Büyük prestijdi Boyd’un partilerine gitmek. Çok eğlenirdik, içki içerdik. Evi kampüsteydi, şimdi ne oldu o evler bilmiyorum”

 

Türkiye’de, o yıllarda “devrim” modası ile siyasal terör eylemleri yeni başlamıştı. Filistin’de eğitim gören bazı militanlar Filistin Kurtuluş Örgütünden temin ettikleri silahlarla Türkiye’de “halk ihtilali” yapmak gibi fanteziler kuruyorlardı.

Böyle bir ortamda, 21 Mayıs 1969 tarihinde Aydınlıkçılar tarafından Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP) kuruldu. TİİKP illegal ve ismi gibi ihtilalci bir partiydi. TİİKP lideri, 1970’li yıllarda Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi ile temasa geçip, Filistin’e gönderilecek parti mensuplarının askeri eğitim görmeleri hususunda anlaşmaya vardı. TİİKP bu anlaşmaya dayanarak Filistin’e çeşitli gruplar halinde militanlarını gönderdi.

 

1970–1973 yılları arasında TİİKP’lilerin kaldığı Lübnan’da Golan Tepeleri, Reşadiye ve Nahr El Bared olmak üzere Filistin Kurtuluş Örgütüne ait üç ayrı kamp vardı. Nahr El Bared İsrail tarafından bombalandı ve dokuz partili hayatını kaybetti.

 

Partinin Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu İbrahim Kaypakkaya ve onun çevresinde bulunan bir grup Nisan 1971'de parti çizgisine yönelik eleştiriler getirdiler. Bu sürecin sonucunda 1972'de Kaypakkaya ve grubu partiden ayrıldı ve daha sonra Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist (TKP/ML) adlı örgütü kurdu.

 

Çin Komünist Partisi'nin görüşlerini benimseyen TİİKP, mücadelenin kırlardan kente doğru ve iktidarın parça parça ele geçirilmesi ile başarılı olacağını savunuyordu.

 

Türkiye, halk ihtilali fantezileri kuran silahlı örgütlerin yarattığı terörün gölgesindeyken 12 Mart darbesinden sonra sıkıyönetim komutanlığı, İstanbul’u ev ev arıyor teröristleri bulmaya çalışıyordu. 23 Ocak 1972 günü İstanbul'da, 03.00 ile 18.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı konarak, kent genelinde 512.000 ev arandı.

 

1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şubesi  89 numaralı açıklaması ile TİİKP mensubu Aydınlık’çı 29 kişinin yakalandığı kamuoyuna duyuruldu.

 

Fakat sıkıyönetim komutanlığının açıklamasında CIA düşmanı Aydınlıkçılar’ın nerede ve nasıl yakalandıkları açıklaması yoktu. Oysa Türkiye’de Marksist bir ihtilal yapmak isteyen, sabah akşam CIA’e küfür eden TİİKP - Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’nin il başkanı da dahil İstanbul yönetimi, malzemeleri ile birlikte, İngiliz gizli servisinin kurduğu Kızıl Bayrak Birliği’nin yöneticisi Profesör Boyd’un Robert Kolej kampüsü içindeki evine karargâh kurmuş ve bu eve yapılan baskında malzemeleri ile beraber yakalanmışlardı.

 

Bu operasyon sonucunda örgütün Türkiye çapında 266 elemanı yakalandı. Örgütün çökertilmesinde en büyük etken, İngiliz’in evinde ele geçirilen il başkanına ait şifreli defter ve Ankara yakınında bir çiftlik evinde yakalanan “fabrikatör”ün polise verdiği kapsamlı, yol gösterici ifadeydi. Bu ifade sayesinde örgütün neredeyse bütün elemanları yakalanmıştı.

ABD doğumlu İngiliz istihbarat elemanı Profesör Boyd hakkında kanuni bir işlem yapılmadı. Hilary Sumner-Boyd ne hikmetse (?) olayın içinden sıyrılıp görevine devam etti.

 

* * *

 

MİT İstihbarat Başkan Yardımcısı Sebahattin Savaşman Aralık 1977’de düzenlenen bir operasyonda CIA mensubu William Philips’e gizli bilgileri satarken suçüstü yakalandı. Operasyon sırasında Savaşman’ın CIA mensuplarına bilgi verdiği ses ve görüntülü kayıtlarla inkâr edemeyeceği bir biçimde tespit edilmişti. Savaşman ayrıca SIS'den (İngiliz Gizli Servisi) Robin Seeley ile buluştuğunu ve her iki servise de birbirinden habersiz hizmet ettiğini itiraf etti. Savaşman’ın İngiliz ve ABD gizli servislerine para karşılığı casusluk yaptığının ortaya çıkartılarak yakalanması üzerine Aydınlıkçılar MİT içinde bu operasyonu yapanlara karşı büyük bir karalama kampanyası başlattılar. Bu olaydan sonra, MİT ve Özel Harp Dairesi yöneticileri kimsenin ulaşması mümkün olmayan fotoğraf ve ev adresleri Aydınlık gazetesinde yayınlanarak hedef gösterilmeye başlandı. Marksist, Maocu  Aydınlık gazetesinin 09 Ağustos 1978 tarihli nüshasına göre “Savaşman kurban edilmişti”, MİT bu bilgileri zaten sürekli veriyordu, yani Savaşman “rutin”  vazifesini yaparken yakalanmıştı. Marksist, Maocu gazete, İngiliz ve ABD’lilere gizli bilgileri satarak vatanına ihanet ederken suçüstü yakalanan bir “ajanı” savunuyor ve onu yakalayanlara da “savaş” ilan ediyordu.  İlginç…

 

* * *

 

Savaşman olayından birkaç yıl sonra AYDINLIK grubunda yazılar yazan Emekli Hava Kurmay Albay Turan Çağlar 16 Mart 1983 tarihinde İstanbul'da CIA mensubu ajanlara gizli bir buluşma sırasında bilgi aktarırken yakalandı.

 

MİT İstanbul Bölgesince yürütülen faaliyet neticesinde tenha bir yerde gerçekleşen gizli buluşma görüntülenerek, Aydınlık yazarı Albay Turan Çağlar 34 CA 200 plakalı araç içinde CIA mensubu Amerikalılara bilgi verirken suçüstü yakalandı.

 

Turan Çağlar, NATO’nun Kuzey Avrupa Hava Kuvvetleri Karargâhı’nda görev yapmış kurmay bir subaydı. MİT’te üst düzeyde ilişkileri bulunan Turan Çağlar’ın sorgusunda casusluk faaliyetini on yılı aşkın bir süredir devam ettirdiği ortaya çıktı.  İngiliz Haber alma Servisi SIS ve Amerikan Merkezi Haberalma Servisi ile ilişki kurmuştu. ”Devletin emniyeti ve dâhili veya beynelmilel siyasi menfaatleri icabından gizli kalması gereken bilgileri” bu kişilere yazılı olarak veriyordu. Suç sabitti. Ayrıca evinde yapılan aramada da yeni birçok delil elde edilmişti. Tarih tekerrür ediyor ve bu sefer de Marksist, Maocu yayın organı Aydınlık gazetesi yazarı CIA mensuplarına gizli bilgileri satarken yakalanıyordu.

 

Görüleceği üzere bu olayda da CIA ve İngiliz Gizli Servisi SIS yan yanaydı. Turan Çağlar tevkif edildi, mahkemesi kamu güvenliği sebebiyle kapalı olarak yapıldı ve yayın yasağı konuldu. Turan Çağlar kamuoyuna yansıması mümkün olmayan ilginç şeyler anlatmıştı. Bu yasağın kalkması ve anlattıklarının kamuoyuna yansıması doğru ve yanlışların ortaya çıkması açısından büyük önem taşıyor. Çağlar’ın bir müddet sonra cezaevinde kalp krizinden öldüğü açıklandı ve hafızalardan silindi. Acaba öyle mi?

 

* * *

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 1996 yılında Çin’e resmi bir ziyaret yaptı. Ziyareti sırasında Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin ve Savunma Bakanı Chi Haotian ile görüştü. Ayrıca mevkidaşı ve meslektaşları ile fikir alışverişinde bulundu. Karadayı kısa menzilli füze teknolojisi alımı konusunda Çin’de bulunuyordu. Genelkurmay Başkanı bu görüşmeleri sürdürürken Çin’de Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan bölgesinde birkaç bomba patladı ve Uygur Türkleri Çin’e karşı ayaklandılar, gösteriler düzenlediler. Genelkurmay başkanı Çin’de bu görüşmeleri yaparken Aydınlık  “Uygur bölgesindeki bombaları Türkiye’den giden ülkücülerle Jitem mensuplarının patlattığını ve halkı ayaklanmaya kışkırttıklarını, gösterilerin arkasında Türkiye’nin olduğunu, Türkiye’nin yolladığı sabotaj timinin Afganistan üzerinden Çin’e geçişini General Dostum’un sağladığını”  iddia eden bir haberi manşetten girdi. Bu haber çıkar çıkmaz Genelkurmay Başkanı gezisini yarıda keserek Türkiye’ye döndü ve füze teknolojisi transferi askıya alındı. Sizce Türkiye’nin Çin’den füze teknolojisi alması Amerika ve İngiltere’nin işine gelir mi?

Gelmez değil mi?

O zaman bu haberin mantığını anlayabiliyor musunuz?

 

* * *

 

Fabrikatörün Türkiye’deki maceraları kırk yılı aşkın bir süredir devam ediyor; bunlar yazarak bitmez. Günümüzde ise Ergenekon adı altında devam ediyor.

 

Ergenekon sanıklarından beş kişiyi rastgele seçip bir odaya koysanız, sabaha hepsini birbirinin gırtlağını sıkarak öldürmüş olarak bulursunuz.  Birbirleri ile siyasi, maddi ve manevi hiçbir bağı olmayan bu insanlar her ne hikmetse aynı örgütün üyesi olmaktan yargılanıyorlar.

 

Diyeceksiniz ki, fabrikatörün kendisi de hapiste…

 

Doğrusunu isterseniz kendisine madalya takmak lazım, ulusal güçlerin devreden çıkarılması pahasına bu kadar büyük özveri gösteren başka bir insan hiç gördünüz mü?

 

Dünyanın en büyük casusluk skandalının kahramanı İngiliz istihbarat örgütünün Sovyet masası şefi ama aslında KGB ajanı olan Kim Philby  “Neden vatanınıza ihanet ettiniz?” diye sorduklarında “İhanet etmek için bir yere ait olmanız lazım, oysa ben İngiltere’ye ait değilim” demiştir.

 

 

omer@kanburoglu.com < 18 Mart 2011

 

 

 

 

Fabricator

 

To doubt, to know the first step.
Descartes

 

February 1948, the United Kingdom within the Office of External Affairs, Information Research Department (IRD) was established. This organization, funded covert false information to discredit the communists and the Ministry of producing ... Stalin's expansionist policy of the Cold War against a designated close to taking advantage of disagreement arising between colleagues and Trotsky against communism was trying to create new fronts. CIA and the IRD, Trotskyist militants "rotate" the secret appropriations and funds provided to them to ensure their loyalty, also took out several anti-magazine. The aim of Western Europe against Moscow in a "psychological war" to create a facade.

 

For this purpose, established UK-based Trotskyist, "Association of the Red Flag," disagreement between Stalin and Trotsky, taking advantage of trying to prevent the spread of communist ideology, and thus the division. British intelligence was established under the auspices of the Red Flag Union, that world public opinion by spreading the ideas of Trotsky when Stalin government in exile Büyükada running away from an organization. Charles Sumner, the Red Flag Union, 238 Edgware Road, London was at the center manager.

 

Between the years 1937 to 1940, "Trotsky Defense Committee, the Secretariat of the British" position on Charles Sumner in 1940, came to Istanbul and began working as a professor at Robert College in Istanbul. 35 years in the American Robert College (later became Bogazici University) Humanities (Basic Sciences) served as a professor. Hilary Sumner-Boyd, Robert College, when he used the name, "Charles Sumner," his nickname was the name of the Red Flag Union. Trainer was doing theater in school, She later says to him: "Boyd's house after the party gave games. How many people would want to be invited, but he would call just theaters. Boyd's big honor to go to parties. Very fun, drink drink. House was in school, now I do not know what happened to those houses. "

 

In Turkey, it is in the "revolution" had begun a new terrorist actions and political fashions. Palestine, Palestine Liberation Organization in training their weapons in the hands of some militants in Turkey, "the revolution of the people" were dreaming of such fantasies.

In such an environment was established by Aydınlıkçılar on May 21, 1969 Revolutionary Workers and Peasants Party of Turkey (TIIKP), such as hidden and the name of a revolutionary party. TIIKP leader, People's Democratic Front for the Liberation of Palestine in the 1970s by contacting with, the party will be sent to Palestine reached an agreement regarding educated members of the military. Palestinian militants sent into various groups on the basis of this agreement TIIKP.

 

TIIKP remained in Lebanon, the Golan Heights between 1970-1973, and the Nahr al-Bared, including Resadiye of the Palestine Liberation Organization had three separate camps. Nahr al-Bared was bombed by Israel and the nine-party died.

 

Responsible Party's Eastern Anatolia Region İbrahim Kaypakkaya and his criticism of the party line in the vicinity of a group brought in April 1971. Kaypakkaya and his group left the party as a result of this process in 1972 and later the Communist Party of Turkey / Marxist-Leninist (TKP/ML) established by the organization.

 

TIIKP adopting the views of the Communist Party of China, the struggle with the wilderness into the city and the seizure of power, piece by piece would be successful was the defense.

 

Fantasies created by the revolution of the people who set up an armed terror organizations in Turkey, while commander of martial law after the coup on March 12, Istanbul, looking for house to house trying to find terrorists. In Istanbul on January 23, 1972, between the hours of 18:00 to 03:00 curfew placed, 512,000 houses were searched in the entire city.

 

I. Command of the Army and the Martial Law of Press and Public Relations Branch arrested 29 people belonging to 89 the number announced to the public with the description TIIKP.

 

But the martial law command, the description of where and how they were found in Aydınlık enemy of the CIA had no explanation. However, in Turkey who want to make a Marxist revolution, morning and evening, the CIA profanity TIIKP - Revolutionary Workers and Peasants Party of Turkey in Istanbul, including the head of administration, materials, together with the Red Flag Union, founded by the British secret service director Professor Boyd Robert College campus has set up headquarters in the house and this house was caught in the raid along with equipment.

 

As a result of this operation, the organization's 266 staff were caught in Turkey. The biggest factor in the organization's takedown, encrypted by the head of the province of British seized the house of books and captured in a farmhouse near Ankara "fabricator" known to the police seemed comprehensive and guiding.

British Professor Boyd was born in the United States about the legal process was done. Hilary Sumner-Boyd's "heaven" in the incident has been working to get rid of.

 

* * *

 

MIT Vice President of Intelligence Sebahattin Savaşman in December 1977, the audio and video recordings taken in an operation the CIA was caught red-handed while selling confidential information belonging to William Philips. Also fight SIS (British Secret Service), Robin Seeley, and met with each other, both unaware of the service that the service has admitted. Savaşman’s doing espionage for the British and U.S. secret services out of money in this operation by subtracting the MIT Aydınlık on the arrest of a smear campaign launched against those who do. After that incident, the MIT and the Special Warfare Department managers are not able to reach anyone in the newspaper Aydınlık published photographs and home addresses of began to appear, and the target. Marxist, Maoist copy, according to the newspaper Aydınlık, dated August 9, 1978 "War had been the victim", MIT constantly giving this information already, that is, not war "routine" task had been caught doing. Marxist, Maoist newspaper, the British and Americans, while betraying his country by selling confidential information from a captured red-handed "agent" and it argues that arrest him the "war" was declared. Interesting ...

 

* * *

 

Retired a few years after the event by writing Savasman Aydınlık group Turan Çağlar Air Staff, Colonel in Istanbul on 16 March 1983 members of the CIA agents were caught transferring confidential information during a meeting.

 

As a result of activities carried out in a secluded place of Istanbul region MIT secret meeting appears, the author of Aydınlık Colonel Turan Çağlar 34 CA 200 plate in the car belonging to the CIA information, while the Americans were caught red-handed.

 

Turan Çağlar, a NATO staff officer who served in Northern European Air Force Headquarters. Relationships while working at MIT in the top-level query Turan Çağlar espionage activities continue for more than ten years had had emerged. British news-making Service had established a relationship with the SIS and the American Central Intelligence Service. "State security and internal political interests or internationally if necessary to keep secret information" that was giving to people in writing. Crime constant. In addition, a search of the house a lot of new evidence had been obtained.

 

As can be seen in this case the side favored by the CIA and British Secret Service from SIS. Turan Çağlar was arrested, the court was closed due to public safety and the ban was broadcast. Turan Çağlar told me interesting things that can not be reflected in public opinion to this day. I think the lifting of this ban and have just told the public image are crucial to the emergence of the right and wrongs. Turan Çağlar pronounced dead of a heart attack in prison after a while, and memories have been deleted. So I wonder?

* * *

 

Chief of General Staff Gen. Ismail Hakkı Karadayı made an official visit to China in 1996. During his visit, Chinese President Jiang Zemin and met with Defense Minister Chi Haotian. Counterpart and also to exchange ideas with colleagues. For purchase of short-range missile technology, China had Karadayı. While living in China, Xinjiang Uigur chief of staff in these negotiations and several bombs exploded in the Uygur Turks rebelled against China, staged demonstrations. While in China, the talks chairman of the General Staff of Aydınlık "in the Uighur from Turkey bombs “Ülkücüler” and "Jitem" blowing up of members, “shows that behind Turkey, Turkey's team sent to sabotage the passage to China through Afghanistan, General Dostum's provides" a story claiming that entered the headlines. This news straight from the chief of staff interrupting his trip and returned to Turkey suspended the transfer of missile technology. What do you think of Turkey to take missile technology from China to the United States and Britain will work?

Does not?

Then you do understand the logic of this story?

 

* * *

 

Fabricator adventures in Turkey for more than forty years and continues writing these ends. Today, however, continues under the name of the Ergenekon.

 

Ergenekon suspects randomly select five people stuck in a room in the morning as you'll find them all killed each other's throat, squeezing. With each other, political, moral and material is not no tie all these people on trial for being a member of what wisdom the same organization.

 

 Say that he in jail ... Fabricator

 

If you want the truth I need to wear a medal to him, so at the expense of the national forces deactivation showing great dedication Have you ever seen another human?

 

Hero of the British intelligence organization in the world's biggest espionage scandal desk chief of the Soviet KGB agent, but in fact, Kim Philby, "Why did you betray country of?" I ask, "You need to be for a place to cheat, but I do not belong to England, " he said.
 

 

omer@kanburoglu.com < March  18,  2011

 


 

DİĞER MAKALELER / OTHER ARTICLES

 

Devrimler ve Demokrasi / Revolutions and Democracy

18 Mar 2011 / March  18,  2011

 

Kan Davası / Blood feud

04 Şubat  2011 /  February 04, 2011

 

Hayal Etmeyen Başaramaz / Imagine that do not achieve

04 Ocak  2011 / January 04, 2011

 

Taraf Olmayan Bertaraf Olur / Disposal of Non Party Happens

24 Aralık 2010 / December 24, 2010

 

WikiLeaks

30 Kasım 2010 / November 30, 2010

 

Devrim Histerisi

21 Ekim 2010 / October 21, 2010

 

Kürdistan Özerk Bölge Anayasası / The Constitution of the Kurdistan Autonomous Region

16  Eylül  2010 / September 16, 2010

 

Düşen uçakta zıplamak /Falling to jump on a plane

08 Eylül  2010 / September 08, 2010

 

Anayasa değişikliğinin karşılaştırmalı analizi

20 Ağustos 2010

 

Emekli Oldum / I retired as

16 Ağustos 2010 / August  16, 2010

 

Terörün maliyeti / The cost of terrorism

22 Haziran 2010 / June 22, 2010

 

Dış Politikada Hayaller / Visions in Foreign Policy

10 Haziran 2010 / June 10, 2010

 

Dış politika ve Türkiye / And Turkey's foreign policy

28 Mayıs  2010 / May 28, 2010

 

CHP'ye düşen / CHP's responsibility

 24 Mayıs  2010 / May 24, 2010

 

Görüntü sahte, sonuç gerçek / False images, the results actual

 20 Mayıs  2010 / May 20, 2010

 

Siyasette Yerinden Oynayan Taşlar / Local politics at play in the Stone

18 Mayıs 2010 / May 18,  2010

 

“Terörle bir yere varamazsınız” / "Terrorism can not have a place"

04  Mayıs  2010 / May  04,  2010

 

Suçluların Affı / Amnesty for Criminals

26  Nisan 2010 / April 26,  2010

 

Bir Şehir Efsanesi / A City Legend

21  Nisan 2010 / April 21,  2010
 

Darbe Paranoyası /Coup Paranoia

12 Nisan  2010 / April 12,  2010

 

Türkiye’de Politika Yapmak / Policy Making in Turkey

03 Nisan  2010 / April 03,  2010

 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ / CONSTITUTIONAL CHANGE

24 Mart 2010 / March 24,  2010

 

Biri Diplomat, Diğeri Terörist / One Diplomat, Other Terrorists  

16 Mart  2010 / March 16,  2010

 

“Genel Af”/ "General Amnesty"

11  Mart  2010 / March 11,  2010

 

Kurtulduk / Were overcome

5 Mart  2010 / March 5,  2010

 

“Ermeni Soykırımı Tasarısı” / "Project of the Armenian Genocide"

4 Mart 2010 / March 4,  2010

 

Darbe Söylemleri / Coup Rumors

4 Mart 2010 / Feb 24,  2010

 

Kör Dövüşü/Blind Fight

24 Şubat 2010 / Feb 19,  2010

 

Meslek Liseleri Sömürüsü/Exploitation of Vocational High Schools

11 Şubat  2010 / Feb 11,  2010

 

EMASYA

05 Şubat  2010 /  Feb 05,  2010

 

Askeri Birliklerin Çöpünü Eşeleyenler / Mixing of the Military Waste

23 Ocak  2010 / Jan 23,  2010

 

Kötünün İyisi / Evil is good

14 Ocak  2010 / Jan 14,  2010

 

Dedikoduyu Önlemenin Yolu / Gossip of the Prevention Remedy

08 Ocak 2010 / Jan 08,  2010

 

Klerens sisteminin sonu mu? / Is the end clearance system?

30  Aralık  2009 / Jan 08,  2009

 

Sıradan İnsanlar ve Suikast / Ordinary People and Assassination

24 Aralık  2009 / Dec 24, 2009

 

Yalnız Kurt Ercüment Kuran / Solo Wolf  Ercüment Kuran

22 Aralık  2009 / Dec 22,  2009

 

Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe / Or states will act, or ravens to carcasses

22 Aralık  2009 / Dec 22,  2009

 

Basın Müşavirliğinin Önemi/The Importance of Media Consulting

08  Aralık  2009 / Dec 08,  2009

 

1927 Genel Nüfus Sayımı / 1927 General  Population Census

03  Aralık  2009 / Dec 03,  2009

 

Genelkurmay Kapatılsın / Close the General Staff

20  Kasım  2009 / Nov 20,  2009

 

Gözün var görmüyor, kulağın var duymuyorsun / Have not see eye, do not have ears hear

16  Kasım  2009 / Nov 20,  2009

 

Medya Sorumluluğu / Media Liability

09  Kasım  2009 / Nov 09, 2009

 

“Darbe”

02  Kasım  2009

 

PKK Bitiyor!

22  Ekim  2009

 

Demokrasi ve Açılım

02  Ekim  2009

 

Uyuşturucu Baronu Cami Yaptırmış

15  Eylül  2009

 

ABD Raporları Tanrı Kelamı mı?

14  Eylül  2009

 

Sel Felaketi ve Yağma

10  Eylül  2009

 

Satrancın Önemi

09  Eylül  2009

 

Kuşlar, Kelebekler, Çiçekler

08  Eylül  2009

 

Kürt Sorununun Çözümü

26  Ağustos  2009

 

“Açılım”

21  Ağustos  2009

 

ROJ TV Her Yerden İzlenebilmeli

17  Ağustos  2009

 

Kürtlere Açık Mektup

15  Ağustos  2009

 

“Merak İyi Şeydir”

04  Ağustos  2009

 

Kredi Kartlarına Af

29  Temmuz  2009

 

Cumhurbaşkanı’nın Çin Ziyareti

09  Temmuz  2009

 

Reklamın Hedef Kitlesi

06  Temmuz  2009

 

Kriminalistik Belge İncelemesi

24  Haziran  2009

 

PKK veya Kürt Sorunu

19  Haziran  2009

 

Özel Okullarda Eğitim

09  Haziran  2009

 

Eğitimde Üstün Zeka

27  Mayıs  2009

 

Bir İhtilalin Başarısı

14  Mayıs  2009

 

Töreniz Batsın

08  Mayıs  2009

 

“Halk İstiyor”

16  Nisan  2009

 

Çalarak Kazanmak

02  Nisan  2009

 

Türkiye'de Bankacılık

04  Mart  2009

 

Basınla Kavga Etme Geleneği

24  Şubat  2009

 

Fanatizm

16  Şubat  2009

 

Sosyo-Politik Yozlaşma

12  Şubat  2009

 

"Ayağı Yere Basmak"

13  Aralık  2008

 

Polise Kimlik Sormak

05  Aralık  2008

 

Yeni Dönemde Türk-Amerikan İlişkileri

30  Ekim  2008

 

Yıl  2023… Ülkemden Manzaralar

09 Ekim  2008

 

Din ile ahlâk imtihanı

05 Ekim  2008

 

İş Yapmak veya Yaparmış Görünmek

09  Eylül  2008

 

Biri Size Küfür Ederse Ne Yaparsınız?

 

 

 

 

26  Ağustos  2008

 

 

Türkçe’deki Gereksiz Kelimeler

19 Ağustos  2008

 

Şeyh Uçmaz Müridleri Uçurur

15 Temmuz  2008

 

Anayasa Yapma Merakımız

21 Haziran  2008

 

“Başkan” OBAMA

17  Haziran  2008

 

Demokrasi Algımızdaki Bozukluk

02  Mayıs  2008

 

Adaletsiz Yargı

30  Mart  2008

 

“Change”

22  Şubat  2008

 

“Önleyici Savaş Doktrini”

01  Ocak  2008

 

Başkan Bush vatan haini mi?

27  Ekim  2007

 

Ramazan Davulu ve Özgürlükler

02  Ekim  2007

 

"Avrupa Başkenti Ankara" (!)

27  Eylül  2007

 

Ankara’da Su Kesintisi

31  Temmuz  2007

 

Demirci Mehmet Usta

05  Temmuz  2007

 

Bir Türk dünyaya bedeldir!

12 Haziran  2007

 

Milletvekili Saygınlığı

28 Mayıs  2007

 

Salatalık Eken, Hıyar Biçer

19  Nisan  2007

 

Açık Öğretim Fakültesi Kapatılmalıdır

02 Nisan  2007

 

Beş Adımda Türkiye Dersleri

02 Mart  2007

 

Uyanıkken Rüya Görenler Ülkesi

06 Şubat  2007

 

Rüzgar Eken Fırtına Biçer

22 Ocak 2007

 

Banka Nedir?

10 Ocak 2007

 

Eğitim Sisteminin Sporculara Olumsuz Etkileri

07 Aralık 2006

 

TRT Yayıncılığı

30  Kasım  2006

 

Barbekü

23 Kasım 2006

 

Dürüst adam

10  Kasım  2006

 

İrticanın tanımı

06  Ekim  2006

 

Elif Şafak davası

22  Eylül  2006

 

Memur maaş zammı

01  Eylül  2006

 

Kanun nedir, ne işe yarar?

16  Ağustos  2006

 

Radikal İslam ile Komünizm

10  Ağustos  2006

 

Kanun Yapmak ile Uygulamak Arasındaki Fark

12  Haziran  2006

 

Benzin Fiyatları

03 Haziran  2006

 

Kerizlik İrsîdir

03  Mayıs 2006

 

Savcı ve Hakimlerin Şevki Kırılmış...

24 Nisan  2006

 

O kadar namuslu insan ki, hiçbir şeyi yok!

28 Mart  2006

 

Reklam Dangalaklıkları

23 Ocak  2006

 

İpleri Germenin Zamanı Geldi mi?

19 Ocak  2006

 

“Professional Security”

04 Ocak  2006

 

"Otobana Ters Yönden Girmek"

14 Kasım  2005

 

Bank Nöbeti 

31 Ekim  2005

 

Kadınlar Çiçektir

21 Temmuz  2005

 

Köylü Olmak ile Köylü Kalmak Arasındaki Fark

10  Mayıs  2005

 

Soğuk Savaş Yıllarından Kalma Sivil Savunma Uygulamaları

22  Nisan  2005

 

Tazminat Sisteminin Otokontrol Üzerindeki Etkileri

20  Nisan  2005

 

“Olacak O Kadar Televizyonu”

12  Nisan  2005

 

Kaygı Verici Gelişmeler

07  Nisan  2005

 

TCK’nın Ertelenmesi

01  Nisan  2005

 

Güleriz Ekonomide Ağlanacak Halimize

24  Mart 2005

 

Polis vazife yapamaz hale gelecekmiş!

28  Şubat 2005

 

SEKA Kapatılmamalı(ymış)!

21  Şubat 2005

 

Koltuk Çeşitleri

17 Şubat 2005

 

Futbol maçı seyretmek spor mudur?

11 Şubat 2005

 

Sokak köpekleri ne kadar özgür olmalı?

10 Şubat 2005

 

Yürüyen merdivende yürüyen insanlar ülkesi...

09 Şubat 2005

 

Kadınların asla vazgeçemediği üç şey…

08 Şubat  2005

 

Basın Kartı İmtiyazları

26 Ocak 2005

 

Başkent'te Bayram

19 Ocak 2005